Wiadomości | 28 stycznia 2019 r.

Rusza projekt grantowy dla gmin – 20 000 zł na wsparcie konsultacji planu miejscowego lub studium

Rusza nabór do drugiej edycji projektu „Przestrzeń dla partycypacji” wspierającego gminy w prowadzeniu konsultacji społecznych dotyczących dokumentów planistycznych. Samorządy mogą zgłaszać chęć udziału w projekcie do 28 lutego. W tym czasie odbędą się też cztery regionalne spotkania informacyjne dla zainteresowanych gmin.

Projekt obejmie 22 samorządy z całej Polski, które stoją przed wyzwaniem opracowania lub zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub studium. Jego celem jest wsparcie gmin w rozpoczęciu dialogu z mieszkańcami na jak najwcześniejszym etapie procedury planistycznej.

Dzięki włączaniu mieszkańców w prace nad dokumentem planistycznym od samego początku mają oni szansę zrozumieć i zaakceptować ustalenia zapisane później w studium lub w planie miejscowym. Takie działanie pomaga lepiej poznać potrzeby użytkowników danej przestrzeni oraz rozpoznać i zniwelować ryzyko potencjalnych konfliktów społecznych – mówi Maria Perchuć-Żółtowska, koordynatorka projektu z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Jakie wsparcie dla gmin?

Samorządy, które wezmą udział w projekcie, otrzymają grant w wysokości ok. 20 000 zł na przeprowadzenie u siebie konsultacji społecznych, uzyskają też eksperckie wsparcie w ich zaplanowaniu i realizacji. Specjaliści pomogą dobrać techniki i narzędzia konsultacyjne oraz zorganizują dla przedstawicieli urzędu szkolenia i warsztaty z dziedziny planowania przestrzennego i partycypacji obywatelskiej. Uczestnicy projektu będą mieli również możliwość udziału w spotkaniach służących wymianie doświadczeń z innymi gminami prowadzącymi podobne konsultacje w ramach projektu „Przestrzeń dla partycypacji 2”.

Nabór gmin do projektu trwa do 28 lutego. Zainteresowane samorządy mogą zgłosić się za pomocą formularza internetowego.

Spotkania dla zainteresowanych

W lutym – w Poznaniu, Mragowie, Kielcach i Warszawie – odbędą się spotkania informacyjne na temat projektu, skierowane w szczególności do osób odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne oraz prowadzenie konsultacji społecznych w gminach.

Spotkania będą zawierać część informacyjną – dotyczącą zasad zgłaszania się i udziału, a także część edukacyjną – poświęconą zagadnieniom związanym z partycypacją obywatelską w planowaniu przestrzennym. Podczas spotkań będzie także okazja do wymiany doświadczeń z gminami, które zrealizowały konsultacje społeczne w ramach pierwszej edycji projektu.

Spotkania odbędą się:

  • 4 lutego (poniedziałek) w godz. 10.30-15.30 w Poznaniu, w siedzibie Związku Miast Polskich przy ul. Roboczej 42,
  • 12 lutego (wtorek) w godz. 10.30-15.30 w Mrągowie, w Mrągowskim Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Kopernika 2C,
  • 14 lutego (czwartek) w godz. 10.30-15.30 w Kielcach, w Instytucie Dizajnu przy ul. Zamkowej 3,
  • 18 lutego (poniedziałek) w godz. 10.30-15.30 w Warszawie, w ZODIAKU. Warszawskim Pawilonie Architektury w Pasażu Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4.

Na spotkania można zgłosić się, wypełniając ten formularz.

Pierwsza edycja „Przestrzeni dla partycypacji” udowodniła, że można inaczej podchodzić do planowania przestrzennego. Warto włączać mieszkańców w podejmowanie decyzji o przestrzeni, bo przecież to dla nich ją projektujemy – mówi Maria Perchuć-Żółtowska, koordynatorka projektu.

***

Projekt „Przestrzeń dla partycypacji 2” realizowany jest przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” w partnerstwie z Pracownią Zrównoważonego Rozwoju i Związkiem Miast Polskich przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego. W pierwszej edycji projektu, trwającej do końca 2018 roku, udział wzięło 25 samorządów z całej Polski, w tym m.in. Gorzów Wielkopolski, Kielce, Mikołajki Pomorskie, Mosina, Tychy, Wałbrzych i Warszawa.

Więcej informacji: www.partycypacjaobywatelska.pl/przestrzen.

Kontakt

Maria Perchuć-Żółtowska

mperchuc@stocznia.org.pl

tel. (22) 100 55 94


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony