Wiadomości | 6 października 2015 r.

Relacja ze spotkania na temat „Wytycznych do przeprowadzania oceny wpływu i konsultacji publicznych”

22 września odbyło się w Stoczni spotkanie poświęcone nowemu dokumentowi rządowemu, który rekomenduje do stosowania tzw. Siedem Zasad Konsultacji oraz wskazuje krok po kroku, w jaki sposób powinny być prowadzone konsultacje publiczne, aby owym zasadom zadośćuczynić.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki: Mariusz Haładyj oraz Janusz Księżopolski, którzy opowiedzieli o szerszym kontekście powstania „Wytycznych”* jako dokumentu rekomendującego sposób prowadzenia konsultacji publicznych w ramach rządowego procesu legislacyjnego.

Powstanie „Wytycznych” skomentował też Kuba Wygnański, naświetlając powody, dla których dokument ten jest ważny dla trzeciego sektora, jako ważnego aktora procesów konsultacyjnych.

Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy też Łukasza Broniszewskiego z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, który opowiedział o projekcie „Programy dla zmiany”. To projekt zakładający, że w czterech ministerstwach (w Ministerstwie Sprawiedliwości, Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwie Gospodarki i Ministerstwie Sportu i Turystyki) zostaną opracowane i przyjęte programy współpracy z organizacjami pozarządowymi. Ważną częścią programów współpracy stał się wątek konsultacji publicznych oraz zasad ich prowadzenia, o czym obok przedstawienia planów polepszania jakości konsultacji w resorcie, w swoim wystąpieniu mówił ostatni z gości – Marek Solon-Lipiński z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Poniżej znajdują się nagrania wystąpień poszczególnych gości oraz prezentacje pokazywane w trakcie spotkania.

Mariusz Haładyj, Ministerstwo Gospodarki: o celu, dla którego powstały „Wytyczne”,

Kuba Wygnański, Stocznia: o znaczeniu „Wytycznych” dla organizacji pozarządowych,

Janusz Księżopolski, Ministerstwo Gospodarki: o tym jak powstawały „Wytyczne”; prezentacja dostępna TUTAJ,

Łukasz Broniszewski, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowy: o projekcie „Programy dla zmiany”,

Marek Solon-Lipiński, Ministerstwo Sprawiedliwości: o miejscu konsultacji w Programie Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi; prezentacja dostępna TUTAJ.

Zapraszamy też na stronę portalu ngo.pl, gdzie ukazała się relacja ze spotkania autorstwa Magdy Dobranowskiej-Wittels.

*”Wytyczne do przeprowadzania oceny wpływu oraz konsultacji publicznych w ramach rządowego procesu legislacyjnego”, dostępne są TUTAJ.

 

 


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony