Wiadomości | 26 września 2016 r.

Nabór do projektu „Przestrzeń dla partycypacji” – już tylko do 30 września

Trwają ostatnie dni naboru do projektu „Przestrzeń dla partycypacji”, który polega na wsparciu gmin w prowadzeniu konsultacji społecznych dokumentów planistycznych (studium lub miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego) przy aktywnym udziale mieszkańców. Zgłoszenia przyjmowane są przez formularz internetowy do 30 września.

W ramach projektu realizatorzy wesprą 26 samorządów stojących przed wyzwaniem opracowania lub zmiany dokumentów planistycznych. Celem działań jest wsparcie w przygotowaniu konsultacji społecznych tych dokumentów na etapie tworzenia założeń do ich projektów.

Gminy otrzymają następujące wsparcie:

  1. wspólnezaplanowanie przebiegu konsultacji dokumentu planistycznego (w tym dobieranie i udostępnienie narzędzi pomocnych w prowadzeniu konsultacji),
  2. szkolenia, warsztaty i doradztwoekspertów z dziedziny planowania przestrzennego i partycypacji obywatelskiej na etapie przygotowania i realizacji konsultacji społecznych dla osób bezpośrednio zaangażowanych w proces po stronie gminy,
  3. granty na realizację indywidualnych planów konsultacji do wysokości 20 tys. zł,
  4. możliwość udziału w spotkaniach służących wymianie doświadczeń z innymi gminami prowadzącymi podobne konsultacje w ramach projektu.

Dlaczego warto?

„Dzięki włączeniu mieszkańców w prace nad dokumentem planistycznym od samego początku, mają oni szansę zrozumieć i zaakceptować ustalenia zapisane później w studium lub w planie miejscowym. Minimalizowane jest przez to ryzyko złożenia dużej liczby uwag i powtarzania procedury w wyniku ich rozpatrzenia. Takie działanie pomaga unikać konfliktów społecznych na etapie wyłożenia dokumentów do publicznego wglądu.” – mówi Maria Perchuć-Żółtowska, koordynatorka projektu z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

 

Pierwszy nabór gmin do projektu trwa do 30 września br. Zainteresowane gminy proszone są o wypełnienie internetowego formularza zgłoszeniowego:

http://partycypacjaobywatelska.pl/przestrzen/formularz/


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony