Voice & vote – wznieśmy się ponad konsultacje społeczne

Zapraszamy do udziału w międzynarodowej inicjatywie „Voice&Vote – wznieśmy się ponad konsultacje społeczne”, organizowanej przez Fundację Stocznia, poświęconej poznawaniu metod deliberatywnych w procesach partycypacyjnych. Zaproszenie kierujemy przede wszystkim do grantobiorców z krajów-beneficjentów Funduszy EOG, ale także do wszystkich zainteresowanych tematem. W ramach inicjatywy planujemy: webinar (już 29 czerwca!), desk research i dwudniowe wydarzenie na żywo (w październiku) dla organizacji, które zajmują się tego typu procesami partycypacyjnymi.

Wiadomości | 26 maja 2023 r.

Konferencja o demokracji oddolnej

Już w przyszły piątek (2.06) odbędzie się w Warszawie konferencja „Demokracja oddolna. Budowanie dialogu między społeczeństwem obywatelskim a politykami”, której Fundacja Stocznia jest partnerem. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Będzie też możliwość oglądania transmisji na żywo ze spotkania, m.in. na profilu Fundacja Stocznia.

Czytaj dalej

Wiadomości | 25 maja 2023 r.

Jak wydawać pieniądze miasta? Artykuł The New Yorker’a

Słyszeliście o portugalskim mieście Cascais? Niedawno trafiło ono na łamy amerykańskiego tygodnika The New Yorker dzięki swojemu budżetowi obywatelskiemu. To niepozorne miasto liczące trochę ponad 200 000 mieszkańców i mieszkanek cieszy się uznaniem osób realizujących budżety partycypacyjne na całym świecie. Nie jest to zadziwiające, bo Cascais przeznacza ponad 15% swojego budżetu na projekty zgłoszone i wybrane przez osoby tam mieszkające. Dla przypomnienia, w Polsce miasta powiatowe są zobowiązane do przeznaczania na budżet obywatelski tylko 0,5% wydatków gminy. Artykuł jest dostępny tylko w języku angielskim, a link do niego znajdziecie poniżej. 

Czytaj dalej

Nowości na stronie | 23 maja 2023 r.

Partycypacyjnie wypracowane Bydgoskie Standardy Zieleni

Poznajcie niedawno opublikowane Bydgoskie Standardy Zieleni – rekomendacje do lokalnych wytycznych w zakresie kształtowania miejskiej zieleni. Zostały one opracowane przez Pracownię Zrównoważonego Rozwoju (PZR) wraz z Miastem Bydgoszcz w projekcie Bez lipy!. Projekt trwał dwa lata i zostały w niego włączone osoby mieszkające w Bydgoszczy, ale również osoby reprezentujące organizacje pozarządowe, rady osiedli, urzędy, akademię, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz deweloperów.

Czytaj dalej

Nowości na stronie,Wiadomości | 19 maja 2023 r.

Panel Obywatelski o Asystowanym Umieraniu

Śledzicie panele obywatelskie na świecie? A w samej Europie? Co raz więcej się ich pojawia na horyzoncie! Trudno nam opisać je wszystkie, ale dzisiaj chcemy Wam przedstawić proces, który dopiero miesiąc temu dobiegł końca. Przeczytajcie o Panelu Obywatelskim o Asystowanym Umieraniu (fr. La Convention Citoyenne sur la fin de vie), który zaangażował 184 francuskich obywateli i obywatelek w zmianę krajowych regulacji dotyczących eutanazji i asystowanego samobójstwa.

Czytaj dalej


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony