Zaproszenie na Zoom na panel obywatelski

Fundacja Stocznia zaprasza do udziału w bezpłatnym seminarium o panelach obywatelskich i innych rodzajach procesów deliberacyjnych, czyli zakładających zbiorowy pogłębiony namysł nad konkretną sprawą. Wydarzenie odbędzie się 29 kwietnia, a poprzedzi je rozmowa Filipa Springera z Ewą Stokłuską i Kubą Wygnańskim o demokracji bez chodzenia na skróty (28 kwietnia o 18.00).

Na seminarium składają się trzy spotkania. Wszystkie odbędą się na Zoomie, część będzie też transmitowana na Facebooku. Zgłoszenia na seminarium odbywają się poprzez ten formularz i trwają do 27 kwietnia 2021 roku.

 

Rozmowa wprowadzająca do tematu seminarium

W przeddzień wydarzenia – 28 kwietnia o 18.00 – fundacja zaprasza na rozmowę wprowadzającą do tematu seminarium pn. „Demokracja bez chodzenia na skróty”.

Na czym – w kontekście demokracji – polega chodzenie na skróty i jak się przed nim wystrzegać? Jak sensownie angażować obywateli i obywatelki w decydowanie i rządzenie? Jak pogłębić publiczną rozmowę o kluczowych sprawach? O tym porozmawiają podczas spotkania: 

 • Filip Springer – reporter i fotograf, autor książek („Miedzianka”, „Źle urodzone”, „Zaczyn”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Księga zachwytów” i „Miasto Archipelag”);
 • Ewa Stokłuska – socjolożka, facylitatorka, niepoprawna (choć krytyczna) fanka partycypacji i dialogu w różnych dziedzinach życia, a zwłaszcza w sferze publicznej. Od ponad 10 lat pracuje z samorządami i organizacjami społecznymi nad planowaniem i realizowaniem procesów konsultacyjnych i budżetów obywatelskich. Na co dzień pracuje w Fundacji Edukacja dla Demokracji;
 • Kuba Wygnański – prezes zarządu Fundacji Stocznia, socjolog, działacz organizacji pozarządowych. W latach 80. działacz „Solidarności” i Komitetów Obywatelskich. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Współtwórca m.in. Stowarzyszenia na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych oraz Banku Danych o Organizacjach Pozarządowych Klon/Jawor. Wyznawca „demokracji wysiłkowej”.

Rozmowa będzie transmitowana na fanpejdżu Forum Praktyków Partycypacji i portalu ngo.pl, który objął ją swoim patronatem.

 

Program seminarium

10.00–11.30: Kalejdoskop panelowy – migawki z ostatnich paneli obywatelskich w Polsce

Podczas spotkania opowiemy krótko, czym w ogóle jest panel obywatelski, a potem oddamy głos osobom zaangażowanym w realizację procesów deliberacyjnych z Łodzi, Wrocławia, Warszawy i Krakowa. Oprócz pigułki najważniejszych informacji na ich temat nasi goście i gościnie podzielą się też doświadczeniami dotyczącymi konkretnych elementów procesu, np. inicjowania panelu przez mieszkańców i organizacje społeczne albo wyzwań związanych z realizacją panelu on-line. Na końcu spotkania będzie czas na pytania.

Prowadzenie:

Agata Bluj, Fundacja Stocznia

Goście i gościnie:

 • Agata Burlińska, Urząd Miasta Łodzi – Łódź
 • Aleksandra Latocha, Instytut Polityk Publicznych – Kraków
 • Tadeusz Mincer, Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich – Wrocław
 • Kasia Pawłowska, Fundacja Stocznia – Warszawa

Spotkanie jest otwarte, będzie transmitowane na fanpejdżu Forum Praktyków Partycypacji.

 

12.00–15.00: Projektujemy panel obywatelski – warsztaty

Jak wybrać temat panelu? Na co zwracać szczególną uwagę, projektując cały proces? To pytania, na które chcemy wspólnie odpowiedzieć podczas dwóch części warsztatów.

W pierwszej części spotkania (12.00-13.15) porozmawiamy o temacie panelu. Zastanowimy się, czy każda sprawa nadaje się na panel, jak wybrać temat panelu i co to znaczy “dobry temat panelu”.

W drugiej części (13.30-15.00) skupimy się na projektowaniu panelu i na najważniejszych sprawach, o których trzeba pamiętać, inicjując panel, ogłaszając konkurs na jego organizację czy – w końcu – planując jego przebieg. Spojrzymy na ten proces z perspektywy urzędu i wykonawców panelu.

W obu częściach warsztatów krótkie prezentacje i rozmowy na forum będą przeplatać się z pracą w mniejszych grupach.

Spotkanie kierujemy zwłaszcza do urzędników i urzędniczek oraz osób z organizacji społecznych zainteresowanych organizacją panelu obywatelskiego (lub podobnego procesu deliberacyjnego). Poprowadzą je osoby z zespołu koordynującego Warszawski Panel Klimatyczny, który odbył się pod koniec 2020 roku.

Prowadzenie:

 • Maria Jagaciak, Fundacja Stocznia
 • Filip Górski, Fundacja Pole Dialogu
 • Olga Napiontek, Fundacja Civis Polonus
 • Agnieszka Pędzich, Fundacja Pole Dialogu
 • Kasia Pawłowska, Fundacja Stocznia
 • Mateusz Wojcieszak, Fundacja Pole Dialogu

Udział w warsztacie jest możliwy tylko dla zgłoszonych osób. Mamy ograniczoną liczbę miejsc, więc pierwszeństwo udziału będą miały osoby z urzędów i organizacji społecznych, które nie mają jeszcze wielu doświadczeń związanych z procesami deliberacyjnymi. Postaramy się też zadbać o różnorodność geograficzną uczestników i uczestniczek spotkania.

 

16.30–17.30: Jeśli nie panel obywatelski, to co? Przegląd różnych procesów deliberacyjnych

Moda na panel obywatelski trwa w najlepsze, ale czy jest to metoda dobra na wszystko i dla wszystkich?

Podczas spotkania podzielimy się przykładami innych procesów deliberacyjnych z Polski i ze świata. Być może to właśnie one okażą się najlepiej dopasowane do:

 • kontekstu lokalnego (np. wielkości gminy/miasta),
 • tematu, który wymaga przedyskutowania z mieszkańcami i mieszkankami,
 • budżetu, który jest do wykorzystania.

Na końcu spotkania będzie czas na dyskusję i pytania.

Prowadzenie:

 • Agata Bluj, Fundacja Stocznia
 • Maria Jagaciak, Fundacja Stocznia

Spotkanie jest otwarte, będzie transmitowane na fanpejdżu Forum Praktyków Partycypacji.

 

Seminarium realizowane jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony