Wiadomości | 19 stycznia 2022 r.

Zgłoś gminę do Narady Obywatelskiej o Klimacie

Fundacja Pole Dialogu, Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Norsensus Mediaforum poszukują 2 gmin (liczących 10-100 tys. mieszkańców/nek) do udziału w pierwszej fazie projektu: Laboratorium Narady Obywatelskiej o Klimacie. Jeśli chcecie stworzyć lub zaktualizować lokalne polityki klimatyczne przy realnym udziale mieszańców i mieszkanek, ta propozycja jest dla Was. Zgłoszenia trwają do 26 stycznia.

Główna idea projektu

Planowany projekt: Narada Obywatelska o Klimacie (dalej NOoK) to w skrócie:

  • włączenie mieszkańców i mieszkanek w proces decydowania o polityce klimatycznej swojej gminy, zwiększenie zaangażowania, a także podjęcie odpowiedzialności za wprowadzane w gminie rozwiązania proekologiczne;
  • wsparcie gmin w tworzeniu strategicznych dokumentów klimatycznych z udziałem mieszkanek i mieszkańców i wzmocnienie pozycji negocjacyjnej w staraniu się o środki unijne na inwestycje na rzecz klimatu;
  • pilotażowe wykorzystanie i adaptacja mało popularnego w Polsce narzędzia partycypacji: sądów obywatelskich na potrzeby małych i średnich miast.

Projekt będzie miał dwie fazy:

  1. Faza Laboratorium Narady Obywatelskiej o Klimacie – podczas której w 4 gminach (Cieszyn, Świdwin oraz dwie zrekrutowane gminy) przeprowadzone zostaną procesy konsultacji dokumentów strategicznych z wykorzystaniem metody sądów obywatelskich.
  2. Faza Ogólnopolskiej Narady Obywatelskiej o Klimacie – podczas której narady, ze wsparciem eksperckim oraz z wykorzystaniem materiałów wypracowanych po fazie Laboratorium, realizowane będą w kolejnych gminach w Polsce.

Jak się zgłosić?

Zgłosić gminę do udziału mogą osoby na stanowiskach decyzyjnych poprzez wypełnienie krótkiego, elektronicznego formularza: https://poledialogu.typeform.com/to/SlXcq0ug.

Z pełną treścią zaproszenia do projektu można zapoznać się tutaj

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

 


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony