Wiadomości | 9 września 2015 r.

Zapraszamy na spotkanie o nowych “Wytycznych do przeprowadzania oceny wpływu i konsultacji publicznych w ramach rządowego procesu legislacyjnego”

W imieniu „Stoczni” oraz Ministerstwa Gospodarki serdecznie zapraszamy 22 września br. na spotkanie dla organizacji pozarządowych prezentujące dokument “Wytyczne do przeprowadzania oceny wpływu i konsultacji publicznych w ramach rządowego procesu legislacyjnego”, przyjęty w dniu 5 maja br. przez Radę Ministrów.

Przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki przy wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów „Wytyczne” stanowią długo oczekiwany praktyczny przewodnik po prowadzeniu procesów konsultacyjnych dla administracji rządowej, który – mamy nadzieję – powinien usprawnić ich przebieg, w tym stworzyć lepsze warunki do uczestnictwa w konsultacjach dla organizacji pozarządowych.

Podczas spotkania będzie okazja, by porozmawiać o genezie i zawartości dokumentu oraz o sugestiach i ewentualnych wątpliwościach przedstawicieli organizacji związanych z ich wdrażaniem.

Będziemy również gościć uczestników projektu „Programy dla zmiany” koordynowanego przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych, którzy opowiedzą o tym, jak wątek konsultacji jest wprowadzany w tworzonych programach współpracy resortów z NGO i jakie możliwości dla organizacji to stwarza.

Spotkanie odbędzie się 22 września (wtorek), w godz. 10.00 – 13.00 w siedzibie Stoczni, przy ul. Brackiej 20B w Warszawie.

Ramowy plan spotkania:

  • O celu i powstaniu “Wytycznych” w kontekście zwiększania udziału obywateli w procesach stanowienia prawa i o wyzwaniach z tym związanych – dwugłos i dyskusja z udziałem uczestników, wiceminister Mariusz Haładyj (Ministerstwo Gospodarki), Kuba Wygnański (Stocznia)
  • Powstanie, zawartość i rola “Wytycznych” – prezentacja i dyskusja z udziałem uczestników, Janusz Księżopolski (Ministerstwo Gospodarki)
  • O innych zmianach w obszarze konsultacji na szczeblu centralnym – panel i dyskusja z udziałem uczestników:

Marek Solon-Lipiński (Ministerstwo Sprawiedliwości) – nowe inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości w zakresie prowadzenia konsultacji i konsultacje w projekcie programu współpracy Ministerstwa Sprawiedliwości z organizacjami pozarządowymi,

Łukasz Broniszewski (Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych) – miejsce konsultacji w projektach ministerialnych programów współpracy z NGO.

Wszystkich chętnych do udziału prosimy o przesłanie zgłoszenia mailem na adres: estokluska@stocznia.org.pl, podając imię i nazwisko osoby lub osób zainteresowanych uczestnictwem (chętnie zaprosimy więcej niż 1 osobę z organizacji) do 17 września 2015 r.

Z dokumentem “Wytyczne do przeprowadzania oceny wpływu i konsultacji publicznych w ramach rządowego procesu legislacyjnego” można zapoznać się TUTAJ.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu “Konsultacje z zasadami” realizowanego przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych oraz Fundację Pracownia Badań i Innowacji Społecznych “Stocznia”, dzięki programowi Obywatele dla Demokracji, finansowanemu z funduszy EOG.

finansowanie EOG


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony