Za nami 9. Forum Praktyków Partycypacji!

Przez dwa dni w Dąbrowie Górniczej spotkało się około 270 uczestników i uczestniczek z całej Polski, z niemal 60 miejscowości. Program wydarzenia, stworzony razem z praktykami i praktyczkami partycypacji obywatelskiej, składał się z ponad 40 sesji tematycznych. Zobaczcie nagrania wybranych sesji oraz zdjęcia z tych dwóch dni. 

Tradycyjnie formuła wydarzenia dawała przestrzeń do rozmowy uczestników i uczestniczek oraz do wymiany doświadczeń między nimi. W programie znalazły się różnorodne tematy, m.in. o: 

  • skutecznym włączaniu do procesów partycypacyjnych grup wykluczonych,
  • partycypacji obywatelskiej w małych miejscowościach,
  • e-narzędziach służących konsultacjom społecznym,
  • przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu, 
  • coraz bardziej popularnej w Polsce metodzie jaką są narady obywatelskie,
  • ekonomii partycypacyjnej, partycypacyjnych badaniach ewaluacyjnych, 
  • partycypacji pracowników urzędów gmin i instytucji publicznych, 
  • budżetach obywatelskich w polskich samorządach po 4 latach przepisów krajowych regulujących ten mechanizm, 
  • tym, jak partycypacyjnie integrować uchodźców i imigrantów. 

Wyraźnie zaakcentowanymi wątkami 9 FPP były kwestie związane z wykorzystaniem narzędzi partycypacyjnych do kształtowania rozwiązań związanych z wyzwaniami klimatycznymi i energetycznymi oraz namysł jak angażować młodzież w działania partycypacyjne i dlaczego to ważne. Podczas otwarcia Forum (Partycypacja w praktyce – level hard) przypomnieliśmy o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą i jaką lekcję obywatelskiego zaangażowania daje nam społeczeństwo ukraińskie w czasie wojny. Kuba Wygnański przeprowadził rozmowę z Olehem Levchenko z ukraińskiej organizacji społecznej OPORA, Agnieszką Lichnerowicz, dziennikarką relacjonującą dla Radia TOK FM wydarzenia wojenne w Ukrainie, i Edwinem Bendykiem z Fundacji Batorego. Więcej szczegółów dotyczących programu wydarzenia znajduje się tu

9 FPP było szczególne także ze względu na to, że było pierwszym odbywającym się fizycznie po dwóch latach forów on-line. W atmosferze wydarzenia wyraźnie czuliśmy powszechną radość uczestniczek i uczestników z możliwości bezpośrednich rozmów i spotkań. Dziękujemy za nie i za energię tego spotkania!

Forum Praktyków Partycypacji 2022

Fot. Wojtek Radwański

Dla osób, które nie mogły być na Forum (lub chciałyby wrócić do wybranych wątków), przygotowaliśmy relację z 6 spotkań: 

Wideorelacja oraz zdjęcia z wydarzenia dostępne są tutaj

Dziękujemy współorganizatorom: Urzędowi Miejskiemu w Dąbrowie Górniczej, Pałacowi Kultury Zagłębia i Fabryce Pełnej Życia oraz pozostałym partnerom za współpracę, a uczestnikom i uczestniczkom za udział!

Forum Praktyków Partycypacji 2022

Fot. Wojtek Radwański

Forum Praktyków Partycypacji 2022

Fot. Wojtek Radwański

Forum Praktyków Partycypacji 2022

Fot. Wojtek Radwański

Z programem wydarzenia oraz osobami prowadzącymi wciąż można się zapoznać na stronie 9. edycji

 

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

 

 

 

 

 


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony