Wszyscy „PYTAMY O ZIELONE”

Akcja obywatelska „Pytamy o zielone” to pierwsze tego typu przedsięwzięcie, mające na celu aktywizację mieszkańców i mieszkanek wokół zagadnień związanych ze środowiskiem przed kwietniowymi wyborami samorządowymi. Zachęcamy do dołączenia do akcji, pytania o “zielone” zmiany w okolicy i do działania na rzecz bardziej ambitnych celów środowiskowych.

Jak podają najważniejsze raporty przedwyborcze to, co martwi Polki i Polaków, to stan środowiska i jego wpływ na ich zdrowie i jakość życia. Dlatego przed wyborami do samorządów zachęcamy do skorzystania z gotowych materiałów i zadawania pytań o “zielone” lokalne zmiany.

Dołączyliśmy do akcji “Pytamy o zielone”, bo zależy nam, żeby osoby kandydujące w wyborach samorządowych postawiły w swoich programach nie tylko ambitne cele środowiskowe, lecz także te związane z partycypacją obywatelską. Chcemy, by nowo wybrane władze lokalne aktywnie wsłuchiwały się w głos swoich społeczności i brały go pod uwagę, również kształtując polityki klimatyczne i środowiskowe. W ramach akcji przygotowaliśmy narzędzie, które wesprze mieszkańców i mieszkanki we wspólnej diagnozie lokalnych wyzwań środowiskowych i przygotuje do pytania o zielone kwestie – mówi Katarzyna Pawłowska z Fundacji Stocznia.

Osoby, które chcą wziąć udział w akcji, nie muszą być ekspertami i ekspertkami w temacie środowiska, ponieważ otrzymają niezbędną wiedzę oraz materiały. Zadbali o to organizatorzy akcji, którzy przygotowali zestawy pytań do kandydatów i kandydatek, scenariusze spotkań i debat, przykłady petycji oraz listę udanych rozwiązań prośrodowiskowych zrealizowanych przez samorządy w całej Polsce. Z ich wykorzystaniem uczestnicy i uczestniczki akcji będą mogli zadawać pytania kandydatom i kandydatkom podczas spotkań przedwyborczych, z grupą znajomych czy swoją organizacją pozarządową przeprowadzić spotkanie lub debatę kandydatów na “zielony” temat ważny u nich w miejscowości albo po prostu będą pytać o ważne dla nich “zielone” kwestie na forum internetowym mieszkańców czy w lokalnych mediach.

Na stronie internetowej akcji pytamyozielone.org znajdziecie wszystkie potrzebne informacje i materiały, w tym:

  • przewodnik po zielonych sukcesach z całej Polski – co się udało na szczeblu samorządowym w sprawach poprawy jakości wody, powietrza czy zieleni,
  • przykładowe pytania dotyczące obszarów: woda i zieleń, powietrze, odpady, które umożliwiają skuteczniejsze rozmowy z osobami kandydującymi w wyborach samorządowych,
  • scenariusz narady obywatelskiej w ramach akcji “Pytamy o zielone” opracowany przez Fundację Stocznia (pobierz pdf)
  • listę postulatów  i pytań dotyczących „zielonej szkoły”, zawierającą konkretne propozycje działań prośrodowiskowych w placówkach edukacyjnych i w ich najbliższym otoczeniu,
  • porady jak napisać list otwarty lub petycję, aby zwrócić uwagę mieszkańców na konkretne problemy środowiskowe i ich mobilizować wokół wspólnego działania,
  • instrukcje dotyczące organizacji spotkań i debat na temat wyzwań środowiskowych, umożliwiające wymianę opinii i formułowanie postulatów do lokalnych władz.

Więcej informacji o kampanii dostępnych jest także w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Tik Tok.

Realizatorem akcji „Pytamy o zielone” jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz partnerów merytorycznych akcji, którymi są: Fundacja Sendzimira, Fundacja Stocznia, Fundacja Wspomagania Wsi, Koalicja Klimatyczna, Fundacja LSM Polska- Światowy Ruch Katolików Na Rzecz Środowiska, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Polska Zielona Sieć oraz Rodzice dla Klimatu. 


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony