Nowości na stronie | 26 lutego 2019 r.

Wschodnia Belgia z modelem stałego zaangażowania obywateli w tworzenie polityk

25 lutego 2019 roku parlament Niemieckojęzycznej Wspólnoty Belgii przyjął jednogłośnie stworzenie przy parlamencie stałego systemu partycypacji politycznej mieszkańców.

Zgodnie z modelem opracowanym we współpracy z międzynarodowym gronem ekspertów i ekspertek oraz belgijską organizacją G1000, stała rada obywatelska każdego roku będzie decydować o tematach wymagających konsultacji. Każdy z nich będzie omawiany w ramach osobnego panelu obywatelskiego w celu wypracowania konkretnych rekomendacji dla władz. Parlament zobowiązuje się do włączenia tych rekomendacji w proces kształtowania polityki. Oba ciała będą składać się z obywateli i obywatelek wybranych w drodze losowania. 

W wyniku decyzji parlamentu mieszkańcy i mieszkanki wschodniej Belgii zyskują kompetencje do umieszczania na agendzie politycznej ważnych dla nich kwestii, proponowania wiążących rekomendacji i monitorowania ich realizacji przez parlament i rząd, a politycy – niezależnych partnerów w rozwiązywaniu różnorakich, często złożonych problemów.

W opracowaniu modelu brało udział kilkanaścioro zagranicznych ekspertów i ekspertek, w tym dr Marcin Gerwin odpowiedzialny za rozwój paneli obywatelskich w Polsce. 

Więcej informacji – w artykule poniżej.

Powiązane artykuły:


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony