Wiadomości | 10 września 2018 r.

Sołectwo nowych możliwości – wesprzyj inicjatywę ustawodawczą!

Trwa zbiórka podpisów na rzecz inicjatywy ustawodawczej pn. „Sołectwo nowych możliwości”. Celem inicjatywy jest ustrojowe wzmocnienie sołectwa, sołtysa i współpracujących z nim rad sołeckich. Podpisy można składać do połowy listopada. Inicjatywa ma szansę stać się obywatelskim projektem ustawodawczym, jeśli w tym czasie zyska 100 000 podpisów. 

Sołtysi oraz mieszkańcy wsi i małych miast, którzy pracują na rzecz lokalnej społeczności, napotykają różne bariery ograniczające ich działania. W opinii pomysłodawców inicjatywy „Sołectwo nowych możliwości” wynika to m.in. z ustrojowej słabości funkcji sołtysa i sołectwa. Instrumenty, którymi dzisiaj dysponują, nie wystarczają, aby w pełni wykorzystać potencjał społeczny i stawiać czoła wyzwaniom życia na wsi czy w małym mieście.  Zaproponowane w ramach inicjatywy przepisy mają rozwiązać ten problem, dając sołectwom nowe możliwości i wzmacniając je ustrojowo.

Projekt ustawy przygotowany w ramach inicjatywy ma umożliwić sołectwom:

  • samodzielne podejmowanie przedsięwzięć,
  • podejmowanie sołeckiej inicjatywy lokalnej,
  • występowanie do gminy o przekazanie składników mienia (np. świetlicy wiejskiej) i związanych z nimi zadań (np. prowadzenia świetlicy), a także dysponowania płynącymi z nich dochodami,
  • prowadzenie własnego rachunku bankowego,
  • dysponowanie spadkami, zapisami i darowiznami.

Zmiany prawne ujęte w ustawie, która jest przedmiotem inicjatywy ustawodawczej pn. „Sołectwo nowych możliwości”, mają poparcie Zarządu Głównego Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.

***

Więcej informacji o inicjatywie, w tym projekt ustawy oraz lista poparcia, znajduje się na stronie Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów: www.kss.org.pl. Podpisane listy poparcia należy przesyłać na adres:

Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Sołectwo nowych możliwości”

ul. Zofii Urbanowskiej 8

62-500 Konin

***

Zdjęcie: Ricardo Gomez AngelUnsplash


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony