Wiadomości | 7 września 2015 r.

Partycypacyjnie o nowej fladze – jak to robią w Nowej Zelandii?

Jak w XXI roku zmienić flagę narodową? Okazuje się, że nie potrzeba do tego rewolucji ani zbrojnego zrywu, a głos można oddać po prostu obywatelom. Nowa Zelandia szuka nowej flagi, ponieważ jej obecny wzór zbyt wielu osobom kojarzy się z flagą Australii (Union Jack i podobne gwiazdy na niebieskim tle). Choć sprawa budzi sporo dyskusji i kontrowersji w Nowej Zelandii, warto przyjrzeć się samemu procesowi wyboru, który za główny cel ma włączenie mieszkańców we współdecydowanie o fladze.

Najpierw mieszkańcy mogli wysyłać swoje propozycje. Powstało ich równo 10929, co jest wyjątkowo dużą liczbą mając na uwadze wielkość kraju (niecałe 5 mln). Poza tym poprzez Internet mieszkańcy Nowej Zelandii mogli też pisać z czym kojarzy się ich kraj i jakie wartości reprezentują, tym samym doprecyzowując jaka powinna być flaga. Spośród nadesłanych propozycji następnie powołana w tej sprawie obywatelska rada wybrała 40 najlepszych propozycji, by na końcu zawęzić wybór do 4 wzorów, które zostaną poddane głosowaniu w listopadzie.

Ostatnim etapem będzie wybór pomiędzy „nową flagą” (wybraną w głosowaniu), a obecną w referendum w marcu 2016 r. Aktualnie w Nowej Zelandii trwa debata nad 4 wytypowanymi wzorami flagi i przygotowywanie do pierwszego głosowania.

Szczegóły procesu można poznać na stronie: https://www.govt.nz/browse/engaging-with-government/the-nz-flag-your-chance-to-decide/

O sprawie też pisze The Guardian: http://www.theguardian.com/world/2015/sep/01/new-zealands-new-flag-final-four-designs-announced


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony