Wiadomości | 23 stycznia 2023 r.

Nabór do programu „Zielony Lider”

Pracujesz w samorządzie, organizacji społecznej lub udzielasz się aktywistycznie? Działasz na rzecz ochrony środowiska i klimatu? Zgłoś się do rocznego programu „Zielony Lider” realizowanego przez Fundację Sendzimira. Program skierowany jest do osób, które chcą i mogą wdrażać zmiany związane z ochroną środowiska i klimatu w swoich społecznościach. Jest to okazja między innymi do przeprowadzenia procesu partycypacyjnego o zieleni w Twojej okolicy. Rekrutacja trwa do 12 lutego 2023 r.

W ramach nowej perspektywy Unii Europejskiej, na transformację energetyczną i adaptację do zmian klimatu Polska otrzyma ponad 100 mld zł. „Zielony Lider” to roczny program, który wspiera lokalnych liderów i liderki w działaniach na rzecz ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju oraz mitygacji i adaptacji do zmian klimatu, a także skutecznego pozyskiwania funduszy zewnętrznych na ich realizację. W latach 2021-2022, w programie udział wzięło ponad 80 osób z 30 gmin z całej Polski. Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizuje Fundacja Sendzimira.

Program oferuje e-learning, warsztaty stacjonarne, specjalistyczne doradztwo, wymianę doświadczeń oraz możliwość wyjazdu na wizytę studyjną w kraju i zagranicą. Efektem udziału w programie jest:

  • diagnoza ważnego dla gminy problemu środowiskowego,
  • dobranie najlepszych rozwiązań dopasowanych do lokalnych uwarunkowań,
  • wypracowanie przez każdy zespół planu działania, który może zostać zrealizowany w społeczności lokalnej i ułatwi pozyskanie środków zewnętrznych.
  • Do programu zapraszamy trzyosobowe zespoły z małych i średnich gmin (do 50 tys. mieszkańców, w wyjątkowych przypadkach do 100 tys. mieszkańców). Zachęcamy, by w każdym zespole znalazła się osoba decyzyjna (burmistrz, wójt, naczelnik wydziału, lider organizacji).

„Zielony Lider” to przede wszystkim trzy ścieżki tematyczne do wyboru:

  1.  zrównoważona gospodarka odpadami,
  2. retencja i przeciwdziałanie suszy,
  3. poprawa jakości powietrza i ograniczanie emisji gazów cieplarnianych,

a także:

  • zdobycie wiedzy o konkretnych rozwiązaniach w ramach każdej ze ścieżek,
  • współpraca ze specjalistami, ekspertami i praktykami wspierającymi zespoły w opracowaniu i wdrażaniu planu działania,
  • wymiana doświadczeń między uczestni(cz)kami.

Do programu mogą zgłosić się trzyosobowe zespoły z małych i średnich gmin i miast (do 50 tys. mieszkańców, w szczególnych przypadkach do 100 tys. mieszkańców). Realizatorzy programu zachęcają, żeby w każdym zespole znalazła się osoba decyzyjna (np. burmistrz, wójtka, lider lub liderka organizacji).

Rekrutacja trwa do 12 lutego 2023 r. Najważniejsze informacje o programie oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie www.zielonylider.org/rekrutacja.

Osoby zainteresowane mogą wziąć udział w spotkaniu informacyjnym on-line 26 stycznia oraz 2 lutego 2023 r. o godz. 19:00. Link do spotkań: https://us06web.zoom.us/j/86923504085.

Osobą kontaktową i koordynatorką programu jest Maria Wiśnicka: maria.wisnicka@sendzimir.org.pl lub 663 202 050.


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony