Wiadomości | 1 maja 2019 r.

Lepiej wybierz! – kampania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już 26 maja. Będą one miały wpływ na dalsze losy wspólnoty i Polski. Kampania Lepiej wybierz!, stworzona przez organizacje społeczne, pomaga przygotować się do świadomego głosowania.

Kampania Lepiej wybierz! podkreśla, że istotne jest nie tylko oddanie głosu (w 2014 roku frekwencja wyniosła zaledwie 24%), lecz także postawienie na tych kandydatów, którzy – niezależnie od barw partyjnych – mają cechę wspólną: chcą wspierać i troszczyć się o jedność Europy.

Na stronie www.lepiejwybierz.pl organizatorzy kampanii wyjaśniają, jak wziąć udział w wyborach bez względu na okoliczności, np. poza miejscem zameldowania, a nawet podczas pobytu za granicą. Wyjaśniają też procedury wyborcze, jak oddać ważny głos, przypominają o ważnych datach w kalendarzu wyborczym i przybliżają, czym zajmuje się Parlament Europejski oraz jakie są kompetencje zasiadających w nim posłów i posłanek.

Lepiej oddać mądry głos,
niż mieć za nic Polski los.

Organizatorzy chcą zainteresować Polki i Polaków wyborami również poprzez zabawne teksty zwane „lepiejami”. Napisali je m.in. Michał Rusinek i Andrzej Saramonowicz, ale każdy może spróbować swoich sił w tworzeniu lepiei. Na fanpejdżu kampanii na Facebooku trwa konkurs „Napisz to lepiej”.

O zmotywowanie do udziału w wyborach starają się – w ramach kampanii Lepiej wybierz! – organizacje od lat zachęcające do aktywności obywatelskiej. Są to organizacje: Fundacja im. Stefana Batorego, Front Europejski, Fundacja Bronisława Geremka, Fundacja im. Roberta Schumana, Projekt: Polska, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, a także Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych.


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony