Wiadomości | 25 maja 2023 r.

Jak wydawać pieniądze miasta? Artykuł The New Yorker’a

Słyszeliście o portugalskim mieście Cascais? Niedawno trafiło ono na łamy amerykańskiego tygodnika The New Yorker dzięki swojemu budżetowi obywatelskiemu. To niepozorne miasto liczące trochę ponad 200 000 mieszkańców i mieszkanek cieszy się uznaniem osób realizujących budżety partycypacyjne na całym świecie. Nie jest to zadziwiające, bo Cascais przeznacza ponad 15% swojego budżetu na projekty zgłoszone i wybrane przez osoby tam mieszkające. Dla przypomnienia, w Polsce miasta powiatowe są zobowiązane do przeznaczania na budżet obywatelski tylko 0,5% wydatków gminy. Artykuł jest dostępny tylko w języku angielskim, a link do niego znajdziecie poniżej. 

Autor artykułu – Nick Romeo – miał przyjemność wzięcia udziału w jednej z sesji przeprowadzonej przez biuro odpowiedzialne za budżet obywatelski w Cascais. Takich sesji w roku jest 9, a w ich trakcie mieszkańcy i mieszkanki przychodzą na dyskusje przy stolikach, żeby przedstawić i porozmawiać o pomysłach na polepszenie swojego miasta.  

Więcej przeczytacie w artykule, który jest pod tym linkiem. Jeszcze jako ciekawostki dodamy tylko, że Cascais umożliwia głosowanie przez SMSy, a w roku 2017 w głosowaniu wzięła rekordowa liczba 75 000 osób, czyli ponad jedna trzecia wszystkich mieszkańców i mieszkanek miasta! Dodatkowo, sposób realizacji tego budżetu był inspiracją dla nowojorskiego budżetu obywatelskiego, który jest jednym z najbogatszych w całych Stanach Zjednoczonych.


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony