Partycypacja w instytucjach kultury

Prowadzenie:  

Agata Bluj, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”

Wystąpienia:  

Monika Korczak, Forum Białołęckiego Ośrodka Kultury w Warszawie

Sławomir Księżniak, Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” w Lublinie

Bożena Pysiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie

Przemysła Sadura, Fundacja Pole Dialogu

Termin: 1. dzień Forum (2 czerwca, czwartek), godz. 12:30-14:30

Miejsce: II piętro, strefa E

Formuła sesji:   blok wystąpień

Opis:

W ostatnich latach instytucje kultury (domy kultury, biblioteki, muzea) w różnym stopniu i różnymi metodami zacieśniają relacje z odbiorcami swoich działań. Angażują się w sprawy lokalne, włączają mieszkańców we współtworzenie swojej oferty, zapraszają do wspólnego wypracowywania strategii. Tworzą różnego typu przestrzenie do zabierania przez nich głosu – od możliwości zgłaszania pomysłów na zajęcia, po tworzenie ciał o charakterze doradczym, działających przy instytucjach. Zdarzają się wśród takich procesów historie sukcesu i choć nie wszystkie nimi są, to z każdego można wyciągnąć ciekawe i przydatne wnioski.

Co jest najważniejsze w rozpoczynaniu działań partycypacyjnych w instytucjach kultury? Dlaczego warto je prowadzić? Czy w muzeum wszystko wolno? Dlaczego pracownicy domu kultury zachęcali mieszkańców do ubrudzenia się farbą? Czy można mówić o kulturze w kontekście podziałów klasowych?

Podczas sesji chcieliśmy stworzyć przestrzeń na odpowiedź na te i inne pytania od wszystkich, którzy są zainteresowani partycypacją w instytucjach kultury, a szczególnie samych pracowników takich placówek. Zaprezentowaliśmy konkretne przykłady i dyskutowaliśmy na temat wyzwań związanych z tego typu działaniami.

 

Powrót do programu

Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików Cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.