Partycypacja obywatelska w społecznościach wiejskich i małych miastach

Prowadzenie:  

Justyna Duriasz-Bułhak, Fundacja Wspomagania Wsi

Wystąpienia:  

Dorota Bregin, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, trenerka i ekspertka m.in. Fundacji Rozwoju Dzieci oraz Fundacji Wspomagania Wsi

Weronika Chodacz, Stowarzyszenie Archipelagi Kultury

Iwona Olkowicz, Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych STOPA

Daniel Prędkopowicz, Fundacja Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie Europa i My oraz Program Działaj Lokalnie

Magdalena Chustecka, współpracowniczka m.in. Fundacji Wspomagania Wsi

Termin:                1. dzień Forum (2 czerwca, czwartek), godz. 12:30-14:30

Miejsce:              III piętro, strefa C

Formuła sesji:   blok wystąpień

Opis:

W czasie sesji staraliśmy się wspólnie zastanowić nad specyfiką partycypacji obywatelskiej na terenach wiejskich i w małych miastach.

Zaczęliśmy od kilku krótkich prezentacji dotyczących, jak sądzimy, udanych przykładów włączania mieszkańców tych terenów w różnorodne procesy decyzyjne – tworzenie gminnych strategii edukacyjnych i kulturalnych oraz konsultacje przy powstawaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na obszarach wiejskich. Wysłuchaliśmy także opowieści o partycypacyjnym budowaniu koalicji organizacji pozarządowych oraz o ciekawym przykładzie regrantingu, który jest z jednej strony narzędziem dystrybucji pieniędzy publicznych i włączającym w te decyzje mieszkańców, a z drugiej, przyczynia się do rozwoju partycypacji obywatelskiej na szczeblu lokalnym.

Wystąpienia stanowiły inspiracją do wspólnych rozważań – znaczną część sesji poświęciliśmy na dyskusję i wymianę doświadczeń z udziałem wszystkich uczestników.

Podczas sesji prezentowany był krótki film ,,Przygotujmy się razem!”, który powstał w ramach realizacji projektu ,,Przygotujmy się razem! Społeczne konsultacje zarządzania ryzykiem powodziowym” prowadzonego przez Fundację Wspomagania Wsi w partnerstwie z Fundacją NA DOBRE. Pokazuje proces przygotowania mieszkańców wiejskiej gminy Wilków, niemal całkowicie zalanej przez powódź w 2010 roku, do procesu konsultacji społecznych powstających planów zarządzania ryzykiem powodziowym.

Sesję organizowały:

Logo-PAFW      fww

 

 

Powrót do programu.

Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików Cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.