Kontrola obywatelska, niechciana siostra partycypacji?

Prowadzący: 

Anna Cioch, Fundacja Stańczyka,

Przemek Dziewitek, Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska

Termin: 2 dzień (3 czerwca, piątek), godz. 10:45 – 12:15

Miejsce: II piętro, strefa E

Formuła sesji: sesja dyskusyjna

Opis:

Sesja była okazją do rozmowy dotyczącej trudnego pytania o skuteczniejszą, bliższą nam, a może bardziej “opłacalną” filozofię działania. Czy te same efekty można osiągnąć kontrolą i partycypacją? Czy watchdogi to ci, którzy tylko kąsają a partycypatorzy to lobbyści od układania się?

Zakładając, że rzadko nasza rzeczywistość jest czarno-biała, to pytaniem pozostaje: jak wykorzystać kontrolę w partycypacji? Czy kontrolując nie zamykamy sobie drzwi do dialogu? A z drugiej strony: na ile krytyczny wobec działań władzy może być partycypator nie zamykając sobie drogi do współpracy z nią i jak blisko współpracujący, żeby zachować niezależność wypowiedzi i postępowania? Czy i w jakim stopniu na wybór naszych metod działania wpływa obecna sytuacja polityczna?

Wiemy, że są wśród nas kontrolerzy/rki, którzy zobaczyli, że więcej dla swojej społeczności mogą zdziałać poprzez dialog z samorządem, który utrudnia (może uniemożliwia) łatka kontrolującego. Są też partycypatorzy/ki, których szlag już trafiał przy kolejnych odbiciach od ściany i wykorzystywaniu partycypacji do fasadowych pomysłów, zakrywających rzeczywiste zamknięcie urzędu na mieszkańców, więc zdecydowali się recenzować władzę z dystansu.

Nie szukaliśmy jednego, idealnego modelu działania. Zapraszaliśmy do przyjścia, podzielenia się doświadczeniami i ocenia, która z możliwych dróg jest Wam najbliższa.

Powrót do programu.

Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików Cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.