Jak pogodzić ogień z wodą, czyli o konsultowaniu trudnych inwestycji

Prowadzący:

Maciej Milewicz, Konsultujemy.com

Krzysztof Mączka, Konsultujemy.com

Termin: 2 dzień (3 czerwca, piątek), godz. 12.45-14.15

Miejsce: III piętro, strefa A

Formuła sesji: sesja dyskusyjna

Opis sesji:

Tematem sesji  była kwestia tzw. inwestycji „trudnych” np. wysypisk śmieci, spalarni odpadów, schronisk dla zwierząt czy przytulisk dla bezdomnych. Konsultacje tego typu inwestycji wymagają sporej delikatności. Z kolei moderowanie dyskusji i to w taki sposób, by doprowadziła choćby do cząstkowego porozumienia, jest nie lada wyzwaniem. Łatwo bowiem można doprowadzić do eskalacji konfliktu różnych grup interesu i okopania się na pozycjach, które wpisują się w syndrom Not In My Back Yard lub w jedną z jego jeszcze mniej sympatycznych wariacji – Some Other Bugger’s Back Yard.

Podczas naszej sesji zaprezentowaliśmy kilka przypadków konsultacji takich „trudnych” inwestycji. Wskazywaliśmy na ich „najtrudniejsze” elementy, z którymi przychodzi się mierzyć w praktyce. Sformułowaliśmy kilka otwartych pytań dotyczących potencjalnych rozwiązań wspomnianych „trudności”, by następnie, podczas wspólnej dyskusji zarysować możliwe strategie radzenia sobie z nimi i by, mimo wszystko, spróbować ogień z wodą pogodzić.

Sesja była skierowana szczególnie do osób zainteresowanych planowaniem przestrzennym oraz osób zajmujących się realizacją konsultacji społecznych w zakresie planowanych przez samorząd terytorialny inwestycji (przedstawicieli urzędów, organizacji pozarządowych, firm).

Powrót do programu.

Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików Cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.