Miejsce spotkania
Forum Praktyków Partycypacji odbyło się na II i III piętrze Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy mieszczącym się przy ul. Brackiej 25 w Warszawie.
Poniżej przedstawiamy historię tego ciekawego miejsca.
Budynek Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy przy ul. Brackiej 25 został zaprojektowany przez liczących się w tamtych czasach architektów: Karola Jankowskiego i Franciszka Lilpopa, którzy inspiracje do projektu czerpali z domów towarowych w Niemczech i Francji.
Do uroczystego otwarcia doszło 7 listopada 1914 roku, a miejsce to bardzo szybko stało się symbolem polskiego handlu w XX-leciu międzywojennym. Kupić można tu było wszystko, począwszy od tkanin, bielizny, krawatów, poprzez suknie, futra, a na meblach i porcelanie kończąc. Dom towarowy miał w swojej bogatej ofercie nie tylko produkty polskie, ale także zagraniczne, dostarczano je nawet z Wiednia i Paryża. Dzięki działającej w Domu Towarowym kawiarni, a latem także tarasu na dachu, poza miejscem zakupów, było to także miejsce spotkań. Do 1939 roku było to jedyny taki dom towarowy w Warszawie. Działał również w czasie okupacji, a podczas Powstania Warszawskiego wspierał Powstańców, którzy mogli się tutaj zaopatrywać w odzież, obuwie i żywność. W tym budynku także była fabryka amunicji.
Na początku lat 50. XX wieku dom został bezprawnie przejęty i odebrany rodzinie Jabłkowskich. Po upaństwowieniu stworzono w nim Centralny Dom Dziecka, istniejący w tym miejscu do 1970 roku. W 1972 roku budynek został wpisany na listę zabytków. Nadal jednak zmieniał się sposób wykorzystania budynku: mieścił się tu Dom Obuwia, siedziby biur, a pod koniec okresu PRL-u w budynku urządzono Centralę Związku Rzemieślników. Po upadku PRL-u, w 1992 przywrócono budynkowi jego dawną funkcję i utworzono dom handlowy “Arka”. W 2003 roku zaś zaczęła działać księgarnia Traffic Club.
Pozostawał jednak problem własności. Od 1990 roku spadkobiercy dawnej spółki – Jan i Tomasz Jabłkowscy rozpoczęli działania reprywatyzacyjne. Przez ponad 18 lat walczyli o przejęcie budynku – udało się to dopiero w kwietniu 2008 roku. Ostatecznie – po serii procesów z działającym w budynku Klubem Traffic, Dom Towarowy wrócił do właścicieli we wrześniu 2013 roku. Od tego momentu zaczęto tam organizować różnego rodzaju wydarzenia: jarmark bożonarodzeniowy, kiermasze książek, targi mody, zdrowej żywności, dyskusje, etc.
Na koniec uchylmy rąbka tajemnicy i zdradźmy, że właściciele Domu Towarowego Braci Jabłkowskich podjęli decyzję o tym, że jedno z pięter budynku zostanie przeznaczone na cele ważkie społecznie. Już teraz odbywa się tam sporo wydarzeń, debat i spotkań (m.in. to właśnie w DTBJ odbył się warszawski maraton pisania wniosków w ramach budżetu partycypacyjnego). Natomiast niebawem powstanie tam coś zupełnie nowego, stałego, współtworzonego przez kilka instytucji i osób, a co szczególnie ważne nastawionego na wspieranie innowacji społecznych, w tym także tych związanych z partycypacją obywatelską.
Oprac. Katarzyna Zalewska, Monika Wichrowska
Zdjęcia:
witraże na dziedzińcu Domu Towarowego – link
plakaty promujące Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy – link 1, link 2
archiwum Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy
Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_Towarowy_Braci_Jab%C5%82kowskich_w_Warszawie
http://warszawa.wikia.com/wiki/Dom_Towarowy_Braci_Jab%C5%82kowskich
http://vumag.pl/