Aktualności
Nabór uzupełniający do projektu (Nabór przedłużony do 25.02.2022)
AktualnościZapraszamy do udziału w naborze do projektu „Przestrzeń dla partycypacji 2”. Wybrane gminy otrzymają wsparcie finansowe w wysokości do 25 000 zł oraz wsparcie merytoryczne specjalistów do spraw konsultacji społecznych oraz planistów. Zgłoszenia przyjmujemy poprzez formularz on-line do 18 lutego 2022 roku (nabór przedłużono do 25.02.2022)
W ramach projektu wspieramy samorządy z całej Polski, które przymierzają się do opracowania lub zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub studium. Celem projektu jest rozpoczęcie dialogu na jak najwcześniejszym etapie procedury planistycznej, a także wsparcie na etapie wyłożenia projektu dokumentu do publicznego wglądu. Do końca 2021 roku w ramach projektu wsparcie otrzymało już 52 gmin z całej Polski.
Jakie wsparcie otrzymują gminy w projekcie?
- wspólne zaplanowanie przebiegu konsultacji społecznych (w tym dobranie technik konsultacyjnych do formy hybrydowej i on-line prowadzenia konsultacji) dokumentu planistycznego,
- szkolenia, warsztaty, doradztwo i bieżące wsparcie ekspertów z dziedziny planowania przestrzennego i partycypacji obywatelskiej na etapie przygotowania i realizacji konsultacji społecznych dla osób zaangażowanych w proces po stronie gminy, w tym szkolenia i wsparcie z zakresu prowadzenia działań konsultacji społecznych on-line,
- granty na realizację konsultacji w wysokości ok. 20 tys. zł (w uzasadnionych przypadkach do 25 tys. zł),
- możliwość udziału w spotkaniach z gminami prowadzącymi podobne konsultacje w ramach projektu.
Jak wygląda praca w gminie?
O tym można przeczytać więcej >> tutaj.
Jak można się zgłosić?
Nabór gmin do projektu trwa do 18 lutego 2022 roku (nabór przedłużono do 25.02.2022). Zainteresowane gminy prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego on-line. Po wypełnieniu formularza, z gminą skontaktują się realizatorzy projektu.
Dlaczego warto wziąć udział w projekcie?
– Dzięki włączeniu mieszkańców w prace nad dokumentem planistycznym od samego początku, mają oni szansę zrozumieć i zaakceptować ustalenia zapisane później w planie miejscowym lub studium. Takie działanie pomaga lepiej poznać potrzeby mieszkańców i użytkowników danej przestrzeni i pomaga rozpoznawać i niwelować ryzyko potencjalnych konfliktów społecznych – mówi Maria Perchuć-Żółtowska, koordynatorka projektu z Fundacji Stocznia.
Udział w projekcie pozwoli gminom, które już realizują konsultacje społeczne w zakresie planowania przestrzennego, na podniesienie ich jakości, a tym, które nie mają takich doświadczeń, da przestrzeń na podjęcie nowych wyzwań. Umożliwi także zdobycie lub wzmocnienie doświadczenia w prowadzeniu konsultacji społecznych z użyciem narzędzi on-line.
Projekt realizowany jest przez Fundację Stocznia, Pracownię Zrównoważonego Rozwoju i Związek Miast Polskich.