Zoom na naradę obywatelską, młodszą siostrę panelu obywatelskiego

2. dzień
16 czerwca, piątek
13.00–14.30
sala D

Zoom na naradę obywatelską, młodszą siostrę panelu obywatelskiego


Prowadzenie

Maria Jagaciak

Fundacja Stocznia

Mateusz Wojcieszak

Fundacja Pole Dialogu

Formuła

*sesja podstawowa*
sesja szkoleniowa
sesja warsztatowa

Opis

Metoda narady obywatelskiej wychodzi z fazy pilotaży, powoli stygnie i formuje się z niej okrzepnięte narzędzie, które w polskiej wersji zachowuje swoją odrębność od znanych z zachodu metod sądu obywatelskiego czy consensus conference

Narada obywatelska jest szansą na włączenie do wachlarza narzędzi partycypacji metody deliberatywnej, o której tak dużo mówi się rozmawiając o przyszłości partycypacji. W Polsce do tej pory za “falą metod deliberatywnych” (cytując tytuł publikacji OECD z 2020 r.) stały tylko panele obywatelskie, które finansowo dostępne są wyłącznie dla metropolii. Gminy wiejskie, małe i średnie miasta pozostały w tyle, mimo że być może właśnie one strukturalnie są lepiej przygotowane do skorzystania z efektów takich metod (mniej przerośnięta biurokracja, lepsza znajomość mieszkańców i ich łatwiejsza dostępność). Narada jako narzędzie mniejsze ma szansę odwrócić ten trend. 

Na poprzednim Forum mieliśmy okazję przyglądać się przykładom realizacji narad obywatelskich przez różne organizacje społeczne w całej Polsce, szukaliśmy cech i wartości nowej metody, formułowaliśmy otwarte pytania – pora pójść krok dalej. Podczas sesji na 10. Forum chcemy zaprezentować i poddać krytycznemu spojrzeniu uczestników i uczestniczek spotkania uwspólniony model narady obywatelskiej – bazując przede wszystkim na doświadczeniach spotkań lokalnych przy procesie Narady obywatelskiej o kosztach energii, realizowanych przez Fundację Stocznia  oraz Fundacji Pole Dialogu przy Naradach Obywatelskich o Klimacie, ale także odwołując się do innych procesów toczących się aktualnie w Polsce. 

W formule warsztatowej przyjrzymy się głównym cechom narady (różnorodna, losowa, ale niewielka grupa; wystarczająca część edukacyjna; realna przestrzeń na deliberację; wypracowanie konkretnych rekomendacji dla decydenta) i zastanowimy się nad praktyką ich realizacji w małych i średnich miastach. 

Sesję zakończy czas na pytania i odpowiedzi.

Materiały dodatkowe do poczytania przed sesją:

Materiały po sesji:

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.