Narada obywatelska – hit czy kit? Pięć opowieści z placu boju

1. dzień
20 czerwca, poniedziałek
13.45–15.15
sala A

Narada obywatelska – hit czy kit? Pięć opowieści z placu boju


Prowadzenie

Mateusz Wojcieszak

Fundacja pole Dialogu

Maria Jagaciak

Fundacja Stocznia

Wystąpienia

Ewa Świerkula

Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju

Agnieszka Duda-Jastrzębska

Lubelska Grupa Działania

Formuła

wymiana doświadczeń

Opis

Jakże często wyzwaniem dla osób zajmujących się partycypacją obywatelską jest zadbanie o to, by na organizowane wydarzenia dotarły osoby, których temat dotyczy? Ile razy słyszeliśmy po spotkaniach konsultacyjnych, że panował „koncert życzeń”, „przyszli ci, co zwykle” czy że „wybrzmiały tylko partykularne interesy”. 

Odpowiedzią na te problemy mogą być procesy nakierowane na deliberację, włączające edukację i elementy dobierania, czy wręcz losowania osób uczestniczących. Odpowiedzią na te wyzwania miały być panele obywatelskie. Jednak ich cela i złożoność są często barierą w ich wykorzystaniu. Wiemy też, że mają one swoje ograniczenia.

W zeszłym roku na polskiej scenie partycypacji obywatelskiej zagościły narady obywatelskie, czerpiąc wzory z panelu, poprzez położenie nacisku na dialog, dłuższy proces edukacyjny, czasem także próbę włączenia elementu doboru, a nawet selekcji uczestników. 

Podczas tej sesji opowiemy o pięciu przykładach działań wykorzystujących metodę narady:

  • Fundacja Pole Dialogu i opowie o naradach w samorządach nt. lokalnych dokumentów klimatycznych
  • Instytut na rzecz Ekorozwoju, podobnie jak Pole Dialogu podjęło wątek tworzenia lokalnych polityk klimatycznych, jednak skupiając się na zaangażowaniu osób starszych,
  • Lubelska Grupa Badawcza opowie o naradzie na Polesiu, dotyczącej przyszłości przemysłu węglowego w regionie, 
  • a Fundacja Stocznia opowie o włączaniu społeczności do rozmowy o ubóstwie energetycznym.

Co wynika z tych procesów? Czy taka metoda jest faktycznie remedium na rozliczne wyzwania, które jako środowisko dostrzegamy w praktycznych doświadczeniach? Przekonacie się na tej sesji 😊

Materiały dodatkowe do poczytania przed sesją:

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.