Wycieczka po WUW-ie 

Prowadzenie:

Krzysztof Ziental, historyk sztuki, Biuro ds. Partycypacji Społecznej, Urząd Miejski Wrocławia

Termin:

1. dzień Forum (11 czerwca, poniedziałek), godz. 19.30-21.00

Początek wycieczki:

Wejście główne do zajezdni tramwajowej „Dąbie”, ul. Tramwajowa 1-3

Opis:

WUWA to jedno z sześciu wzorcowych osiedli Werkbundu, niemieckiego związku twórców, zrealizowanych w Europie na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. Wrocławska wystawa z 1929 r., zatytułowana „Wohnung und Werkraum”, czyli „Mieszkanie i miejsce pracy”, miała dać wyraz nowoczesnemu mieszkalnictwu, które zapewnia idealne warunki do życia i pracy. Zastosowane tu nowatorskie rozwiązania architektoniczne miały być odpowiedzią na ówczesne problemy miast, tj. przeludnienie, niską jakość zamieszkania i negatywne skutki urbanizacji.

WUWA stała się kamieniem milowym na drodze rozwoju architektury modernistycznej tej części Europy. Obecnie objęta jest ochroną i opieką, która nie tylko pozwala utrwalić zachowane budynki, lecz także odświeżać pamięć o nich i popularyzować wiedzę o ich wartościach. To także interesujący przykład partycypacji – bez udziału mieszkańców i ich zrozumienia żadne działania nie zakończyłyby się powodzeniem.

Więcej o tej przestzreni można przeczytać na stronie: http://www.wuwa.eu/.

Ze względów organizacyjnych w wycieczce może uczestniczyć maks. 30 osób. Aby wziąć w niej udział, trzeba zapisać się za pomocą aplikacji mobilnej.

Po wycieczce zapraszamy na afterparty!

 

Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików Cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.