Przyszłość budżetu partycypacyjnego (obywatelskiego)

Prowadzenie:

Piotr Drygała, Związek Miast Polskich / Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej
Ewa Stokłuska, Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni
Piotr Choroś, Unia Metropolii / Urząd Miasta Lublin

Termin:

2. dzień Forum (12 czerwca, wtorek), godz. 10.45-12.15

Miejsce:

piętro 0, strefa E1

Formuła: 

sesja dyskusyjna

Opis:

Dąbrowa Górnicza po raz szósty realizuje budżet partycypacyjny, a po raz drugi w innowacyjnej formule. Tak zwany Dąbrowski Budżet Partycypacyjny 2.0 to model oparty o dialog, a nie rywalizację, w którym głosowanie to tylko opcja. Na tym przykładzie pokażemy, w jakim kierunku mogłyby ewoluować mechanizmy budżetów partycypacyjnych. Na pytanie, czy będą mogły, postaramy się odpowiedzieć wspólnie. Zastanowimy się też, czy te procesy mają nadal możliwość się zmieniać i udoskonalać jako narzędzia dialogu i partycypacji, czy raczej utkną w formule plebiscytowej.

Wspólnie przeanalizujemy też konsekwencje wprowadzenia przepisów regulujących budżety obywatelskie. Przepisów bez wątpienia potrzebnych, ale w obecnym kształcie – zdaniem dużej części praktyków partycypacji – zupełnie nietrafionych. Podczas naszej sesji będzie można się dowiedzieć, czy istnieje szansa zmiany tych przepisów i co w tym kontekście wspólnym wysiłkiem samorządowców i działaczy organizacji pozarządowych już udało się zrobić i co jeszcze może się udać.

Sesja jest przewidziana dla osób na co dzień zajmujących się wdrażaniem, realizacją i badaniem funkcjonowania mechanizmów budżetów partycypacyjnych.

Do poczytania przed sesją:

Strona poświęcona Dąbrowskiemu Budżetowi Partycypacyjnemu 2.0
Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych

Propozycje zmian w ustawie o samorządzie gminnym dotyczące regulacji budżetów obywatelskich (partycypacyjnych)

Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików Cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.