Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Czyli o tym, jak rozmawiać o budżecie gminy z mieszkańcami, by się zrozumieć

Prowadzenie:

Katarzyna Mikołajczyk, Obywatel Rodzic / Fundacja ePaństwo

Termin:

2. dzień Forum (12 czerwca, wtorek), godz. 10.45-12.15

Miejsce:

piętro -1, sala A

Formuła: 

sesja warsztatowa

Opis:

Kontrolujesz swój budżet (domowy, projektowy)? Najprawdopodobniej wiesz, ile i za co płacisz. Podobnie może być z budżetem Twojej gminy. Możesz wiedzieć, skąd się biorą pieniądze i na co są wydawane, kto zarabia dla gminy. Co więcej, podobną wiedzę mogą mieć pozostali mieszkańcy i mieszkanki. Tylko jak im wytłumaczyć, czym są zadania własne, a czym zlecone? Co można finansować z pieniędzy gminnych, a co niekoniecznie? Czym są zadania bieżące, a czym inwestycyjne? I czy w ogóle ta wiedza jest potrzebna?

Podczas sesji przeanalizujemy proces powstawania budżetu i spróbujemy znaleźć możliwe momenty, w których mieszkańcy mogą mieć wpływ na wydatki. Na początku? A może na końcu? A może tu i tu? A może jakoś w środku? Czy dawać mieszkańcom wgląd w całość budżetu, czy upraszczać kwoty z milionów złotych do procentów? Jak mówić o finansach, aby się zrozumieć? Mieszkańcy między sobą i z urzędnikami.

Jedno jest pewne – nie stworzymy jednego modelu konsultacji budżetu. Bo każda gmina jest inna. Mieszkańcy i mieszkanki mają różny poziom wiedzy i zaangażowania, a w gminach jest różny poziom otwartości na dialog. Na sesji zbierzemy razem elementy układanki, jakim jest proces powstawania budżetu i połączymy go w nowe konfiguracje. Finalnie wyjdziemy z pomysłami i inspiracjami – co można zrobić w Twojej gminie, aby budżet był zrozumiały i nie był mylony z budżetem partycypacyjnym.


 

Przeczytaj podsumowanie sesji tutaj.

Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików Cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.