Konsultacje społeczne – jakich błędów nie popełniać?

Prowadzenie:

Krzysztof Nowak i Tadeusz Mincer, Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich

Termin:

2. dzień Forum (12 czerwca, wtorek), godz. 12.45-14.15

Miejsce:

piętro +1, sala F

Formuła: 

sesja warsztatowa

Opis:

Mówiąc o partycypacji, najczęściej myśli się o tym, jak przygotować do niej mieszkańców, jak edukować młodzież, seniorów itp. Partycypacja wymaga jednak przygotowania również drugiej strony – urzędu – który odpowiada za organizację konsultacji społecznych. Z naszego doświadczenia wiemy, że urzędnicy są coraz bardziej otwarci na partycypację. Z drugiej strony, mają też wątpliwości co do sposobu przeprowadzenia konsultacji, brakuje im również merytorycznego i organizacyjnego wsparcia.

Warsztat będzie miał charakter symulacji: urzędnicy wcielą się w rolę mieszkańców, którzy biorą udział w konsultacjach społecznych. Będzie to okazja, by spojrzeć na partycypację z innej strony i dostrzec, jakie elementy procesu mogą być dla mieszkańców zniechęcające. W rezultacie uczestnicy warsztatów będą wiedzieli, co robić, a czego na pewno nie robić, by odbiór konsultacji był lepszy.

Sesja jest przeznaczona dla urzędników różnych szczebli samorządu terytorialnego, którzy zajmują się konsultacjami lub planują rozpocząć procesy konsultacyjne. Nie jest wymagana szczególna wiedza dotycząca tematu – warsztat będzie miał charakter wprowadzający.

Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików Cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.