Wspólnie o owadach zapylających. Partycypacyjne tworzenie polityk ochrony środowiska
Prowadzenie:
Agata Urbanik, Pogotowie Facylitacyjne / Fundacja Pole Dialogu
Marianna Wybieralska, Fundacja Pole Dialogu
Dominika Sokołowska, Greenpeace Polska
Termin:
2. dzień Forum (12 czerwca, wtorek), godz. 12.45-14.15
Miejsce:
piętro -1, sala D
Formuła:
sesja dyskusyjna
Opis:
Od października 2017 r. do kwietnia 2018 r. odbyło się dziewięć debat obywatelskich na temat ochrony owadów zapylających. Dlaczego? Bo Narodowa strategia ochrony owadów zapylających, zainicjowana przez Greenpeace, miała zostać stworzona nie tylko przez grono naukowców i naukowczyń, ale także wszystkie osoby, dla których ważne jest nasze środowisko.
Sercem debaty była specjalnie zaprojektowana przez zespół Pola Dialogu gra konsultacyjna „Polska przyjazna pszczołom”, dzięki której w rozmowie na najważniejsze tematy związane z ochroną zapylaczy mogła zabrać głos każda osoba. Debaty, które odbyły się w całej Polsce, były okazją do nieoczywistych spotkań i często emocjonującej wymiany poglądów. Opowiemy o dylematach związanych z projektowaniem gry dyskusyjnej, przedstawimy, jak w praktyce i od kuchni wyglądało uspołecznienie tworzenia polityk związanych z ochroną środowiska. Przybliżymy, jakie były reakcje uczestników i uczestniczek na tę niecodzienną formę konsultacji.
Narodowa strategia ochrony owadów zapylających to w założeniu wszechstronny plan wyznaczający kierunki i działania potrzebne do ochrony owadów zapylających. Wyniki konsultacji stanowią załącznik do strategii opublikowanej na stronie adoptujpszczole.pl/strategia. Obecnie trwają prace nad rozbudową koalicji popierającej przyjęcie i wdrożenie strategii, Greenpeace apeluje do ministrów rolnictwa i środowiska, by przyjmując strategię, wzięli odpowiedzialność za los owadów zapylających.