Reprezentacja czy partycypacja? Kto ma większą legitymizację do podejmowania kluczowych decyzji?

Prowadzenie:

Joanna Podgórska-Rykała, Instytut Administracji i Prawa, Wyższa Szkoła Humanitas / Rada Miejska Będzina

Termin:

2. dzień Forum (12 czerwca, wtorek), godz. 10.45-12.15

Miejsce:

piętro 0, strefa E3

Formuła: 

wymiana doświadczeń

Opis:

Coraz częściej można zaobserwować, jak obojętne lub wręcz negatywne jest podejście radnych gminnych i miejskich do zwiększającej się systematycznie partycypacji mieszkańców w sprawach lokalnych. Radni odczuwają dyskomfort w zderzeniu z nowym zjawiskiem, bo ich tradycyjna rola pośrednika pomiędzy mieszkańcami a radą gminy/miasta staje się (w ich mniemaniu) zbyteczna.

Odnosząc się do drabiny partycypacji i dotychczasowych doświadczeń uczestników sesji, będziemy szukać odpowiedzi na poniższe pytania:

– po co pytać mieszkańców o zdanie w konsultacjach społecznych, skoro wybrali już swojego przedstawiciela, zaufali mu i to do jego obowiązków należy reprezentowanie ich interesów?

– w jakich sytuacjach konsultacje są niezbędne, a kiedy można z nich zrezygnować na rzecz podjęcia decyzji przez radnych bądź radnych dzielnicy, ewentualnie lokalne stowarzyszenia?

– kto ma większą legitymację do zarządzania sprawami lokalnymi – aktywni mieszkańcy (zazwyczaj to przecież grupa niereprezentatywna) czy wybrani w oficjalnych wyborach radni?

– jak radzić sobie z konfliktami, w tym konfliktami interesów i nieustającą walką o władzę?

Do udziału w sesji zapraszam zarówno radnych i urzędników, jak i praktyków partycypacji – wszystkich, którzy chcą podzielić się swoimi doświadczeniami.

Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików Cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.