Ewaluacja – dlaczego ją robić i jak?
Prowadzenie:
Agnieszka Maszkowska, Fundacja SocLab
Wystąpienia:
Anna Biernat, Centrum Komunikacji Społecznej, Urząd m.st. Warszawa
Marta Szaranowicz-Kusz, Fundacja Pole Dialogu
Łukasz Cieśliński, Pracownia Pozarządowa
Rafał Rudnicki, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”
Termin:
1. dzień Forum (11 czerwca, poniedziałek), godz. 14.00-15.15
Miejsce:
piętro -1, sala B
Formuła:
kalejdoskop
Opis:
W tym bloku kalejdoskopu skupimy się na znaczeniu ewaluacji w procesach partycypacyjnych oraz na sposobach pozyskiwania danych i sprawdzonych narzędziach.
Podczas sesji będzie można posłuchać m.in. o Koszalińskim Budżecie Obywatelskim, który po czterech edycjach doczekał się gruntownych zmian. Zmiany te poprzedzone zostały ewaluacją, która pokazała największe atuty budżetu partycypacyjnego, ale też największe jego słabości. Pokażemy, jakich narzędzi ewaluacji użyto, kogo do niej zaproszono i jakie warunki musiały zostać spełnione, żeby wnioski z ewaluacji faktycznie zmieniły Koszaliński Budżet Obywatelski.
Przeanalizujemy również główne wnioski z dotychczas przeprowadzonych ewaluacji budżetów obywatelskich w Krakowie, w Szczecinie i Gdyni. Ewaluatorzy tych procesów na bazie doświadczeń wskażą wyzwania stojące przed organizatorami procesów partycypacyjnych, również w kontekście stosowania i wykorzystania ewaluacji.
Poza tematyką ewaluacji budżetów partycypacyjnych skupimy naszą uwagę również na innych procesach konsultacyjnych, przybliżając doświadczenia związane z wypracowywaniem założeń do ewaluacji konsultacji społecznych na przykładzie konsultacji Miejsc Aktywności Lokalnej w Warszawie.
Sesję dedykujemy wszystkim osobom zainteresowanym pogłębieniem wiedzy na temat ewaluacji i jej zastosowania w procesach partycypacyjnych. Przydatna będzie w szczególności dla przedstawicieli samorządów organizujących konsultacje społeczne.
Prezentacja wprowadzająca – Agnieszka Maszkowska, Fundacja SocLab