Dobre praktyki w konsultacjach dotyczących planowania przestrzennego
Prowadzenie:
Krzysztof Ślebioda, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju
Goście:
Michał Ciesielski, Biuro Rozwoju Wrocławia, Urząd Miejskiego Wrocławia
Anna Pękalska, Biuro Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji, Urząd Miasta Gorzów Wielkopolski
Sylwia Widzisz-Pronobis, PRONOBIS STUDIO
Termin:
2. dzień Forum (12 czerwca, wtorek), godz. 10.45-12.15
Miejsce:
piętro -1, sala A
Formuła:
wymiana doświadczeń
Opis:
Praktyki partycypacyjne w planowaniu przestrzennym pomału stają się swego rodzaju standardem pracy projektowej. Trudno wyobrazić sobie dzisiaj planowanie przestrzeni publicznych (skwerów, parków, terenów rekreacji itp.), szczególnie tych miejskich, bez konsultacji społecznych. Ostatnie lata pokazują także, że samorządy gminne coraz częściej podejmują wyzwanie rozszerzania procedury konsultacji społecznych podczas sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. O tym właśnie chcielibyśmy głównie porozmawiać w trakcie sesji.
Swoimi doświadczeniami w partycypacyjnym powstawaniu dokumentów planistycznych podzielą się przedstawiciele lub współpracownicy kilku gmin – Wrocławia, Gorzowa Wielkopolskiego i Cieszyna. Będzie to okazja do dyskusji o tym, czy angażowanie mieszkańców w procesy planistyczne ma głębszy sens i w jakich kierunkach powinno podążać.
Do udziału w sesji szczególnie zapraszamy przedstawicieli samorządów, którzy również mają za sobą podobne doświadczenia, oraz tych, którzy mają wątpliwości dotyczące szerszego otwarcia procedur planistycznych na mieszkańców i inne grupy interesariuszy.