Teatr Legislacyjny? Zobacz, zadziałaj, zadecyduj!

1. dzień, 18 marca,
16:00–18:00 (sesja dwugodzinna!)

Teatr Legislacyjny? Zobacz, zadziałaj, zadecyduj!


Prowadzenie

Bartłomiej Bodziński-Guzik

Stowarzyszenie Polanda: Centrum Teatru Legislacyjnego, Uniwersytet Jagielloński

Piotr Statkiewicz

Stowarzyszenie Polanda: Centrum Teatru Legislacyjnego / SoftNet

Formuła

sesja szkoleniowa/warsztatowa

Opis sesji

Teatr Legislacyjny to partycypacyjny proces wykorzystujący założenia Teatru Uciśnionych (wg. Augusta Boala) i służący generowaniu pomysłów i rekomendacji dotyczących zmian prawnych i regulacyjnych. Jego celem jest zmiana statusu quo, przede wszystkim poprzez zmiany w legislacji. Teatr Legislacyjny wspiera także zaangażowane grupy, społeczności i wspólnoty w organizacji na rzecz przyszłych działań. Metoda Teatru Legislacyjnego rozwija się od lat 90. XX wieku, kiedy to po raz pierwszy została wykorzystana w Brazylii.

W trakcje sesji przeprowadzimy warsztatowy pokaz Teatru Legislacyjnego poprzedzony krótkim wstępem teoretycznym. Zaprezentujemy jeden z możliwych modeli, który w naszym przekonaniu pozwala na sprawne i partycypacyjne generowanie pomysłów na zmiany w odpowiedzi na zidentyfikowany i ukazany za pomocą teatru problem. Skupimy się przede wszystkim właśnie na etapie wymyślania pomysłów, aby osoby uczestniczące w sesji mogły doświadczyć tego procesu jak najpełniej.

Z uwagi na ograniczony czas i warsztatowy charakter sesji pod jej koniec opowiemy o tym, jak w przypadku pełnowymiarowego przedstawienia Teatru Legislacyjnego przebiegałby udział decydentów i jak wyglądałyby dalsze kroki dążące do społecznej zmiany.

Sesja otwarta jest dla wszystkich chętnych – bez względu na wcześniejsze doświadczenia z Teatrem Uciśnionych. Osoby zaznajomione z teorią i praktyką Teatru Uciśnionych będą mogły skorzystać z sesji jako inspiracji do pracy z wykorzystaniem Teatru Legislacyjnego.

Uwaga: W trakcie sesji liczymy na aktywny udział osób uczestniczących. Zaprosimy także trzy osoby do odegrania krótkiej scenki – jeśli już wiesz, że chciał(a)byś ją odegrać, prosimy o mejl na adres bartek@stowarzyszeniepolanda.org (z podaniem „FPP – scenka” w tytule).

O prowadzących:
Bartłomiej Bodziński-Guzik – badacz, działacz społeczny i facylitator. Praktyk i koordynator Teatru Legislacyjnego. W swojej działalności łączy teorię z praktyką, poszukując metod wspierających wpływ nie-ekspertów na procesy decyzyjne.
Piotr Statkiewicz – facylitator i organizator. Entuzjasta adaptacyjności i metodyk zwinnych zaangażowany społecznie. Wspiera organizacje w skupieniu się na tym, co najważniejsze w ich działalności

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.