O uspołecznianiu procesów stanowienia prawa – w perspektywie uspołeczniania reformy edukacji

2. dzień
16 maja (piątek)
13.00-14.30


Prowadzenie

Michał Szymanderski - Pastryk

Three Dots Agency

Goście

Iwona Janicka

Moc Partnerstwa

Olga Napiontek

Wiceprezeska Fundacji Civis Polonus

Alicja Pacewicz

SOS dla Edukacji

Formuła

sesja dyskusyjna z elementami warsztatowymi

Opis

Jednym z oczekiwań organizacji społecznych po zmianie władzy w 2023 roku była demokratyzacja procesów stanowienia prawa i bardziej partycypacyjny charakter projektowania i wdrażania polityk publicznych. Środowisko praktyków partycypacji jest zgodne, że lepsze regulacje to te uwzględniające głos, potrzeby i stanowiska tych, których owe regulacje dotyczą.

W rozmowie będziemy bazować na doświadczeniach reformy edukacji, analizując dotychczasowe metody uspołecznienia procesu jej projektowania, wskazując aktualną i potencjalną rolę organizacji społecznych. Zapraszamy serdecznie osoby działające także na innych niż edukacja polach do podzielenia się swoimi doświadczeniami.

W trakcie sesji stworzymy także okazję do wypracowania postulatów i wniosków, w jaki sposób organizacje społeczne mogą skuteczniej włączać się jako interesariusze w procesy stanowienia prawa. Zastanowimy się, jak trzeci sektor może wspierać uspołecznienie i tworzyć szanse na włączenie się szerokiego grona zainteresowanych m.in. w konsultacje.

Zapraszamy do wspólnej refleksji o tym jak dziś na poziomie centralnym wygląda partycypacyjne tworzenie polityk publicznych, szczególnie z uwzględnieniem procesów konsultacji publicznych, ciał i rad doradczych.

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.