Paweł Florek
Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej - Państwowy Instytut Badawczy / OSP Józefów / MSWiAMarta Dermańska
Zastępca Dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. WarszawyKuba Wygnański
Fundacja Stocznia
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje w Polsce nowa ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Choć tworzy ona ramy dla nowoczesnego systemu reagowania na zagrożenia – od pokoju po czas wojny – pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi, zwłaszcza o miejsce i rolę organizacji pozarządowych. Czy i jak państwo chce zaprosić NGO do współtworzenia bezpieczeństwa wspólnot? Czy praktyka ostatnich lat – pandemia, kryzysy uchodźcze, katastrofy naturalne – zostanie uwzględniona w systemie, w którym właśnie te organizacje często działały szybciej niż administracja? I gdzie jest w tym miejsce dla działań partycypacyjnych?
Podczas spotkania wspólnie przyjrzymy się, jak realnie wygląda współpraca administracji publicznej z organizacjami społecznymi i obywatelami/lkami, i co zrobić, aby była ona nie tylko możliwa, ale i skuteczna. Porozmawiamy o tym, jak w praktyce zawierać porozumienia między NGO a wojewodami, jak szkolić się razem i reagować razem. Zastanowimy się, czy możliwe jest stworzenie ogólnopolskiego rejestru wolontariuszy gotowych do działania w kryzysie – i jak wyglądałyby jego zasady. Poszukamy również odpowiedzi na pytanie: jak doceniać i wzmacniać zaangażowanie społeczne w ochronie życia i zdrowia? Punktem odniesienia będą również doświadczenia międzynarodowe – m.in. włoskiej Protezione Civile czy fińskiej Vapepy – gdzie wolontariusze i NGO stanowią zintegrowaną część systemu bezpieczeństwa.
Sesja skierowana jest zarówno do osób pracujących w organizacjach społecznych, jak i urzędników, decydentów oraz wszystkich zainteresowanych tym, jak wspólnie – ponad podziałami instytucjonalnymi – troszczyć się o bezpieczeństwo i odporność naszych wspólnot.