Fundusz sąsiedzki – jak wspierać mieszkańców w działaniach sąsiedzkich

15 czerwca, wtorek
10.00–11.30

Fundusz sąsiedzki – jak wspierać mieszkańców w działaniach sąsiedzkich. Prezentacja założeń nowego mechanizmu dotacji dla mieszkańców


Prowadzenie

Łukasz Waszak

Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS

Formuła

sesja konsultacyjna

Opis

Celem sesji jest prezentacja założeń nowego narzędzia wspierającego mieszkańców w działaniach sąsiedzkich i dyskusja na temat tej propozycji. Fundusz sąsiedzki to koncepcja, w której sąsiedzi będą mogli ubiegać się o niewielkie środki na wspólne przedsięwzięcia dotyczące ich najbliższej okolicy. Rozwiązanie ma uzupełnić katalog narzędzi aktywnego włączania mieszkańców w działania na rzecz swojego miejsca zamieszkania. Tworzy podstawy prawne, które pozwolą na udzielenie dotacji osobom fizycznym, które chcą działać, ale niekoniecznie formalizować swoją aktywność.

Opis założeń Funduszu znajduje się tutaj.

Sesje kierujemy do przedstawicieli samorządów lokalnych, głównie szczebla gminnego, dla których proponowane narzędzie może stanowić wsparcie we włączaniu mieszkańców w działania lokalne. Zapraszamy także przedstawicieli organizacji społecznych i aktywistów, którzy szukają rozwiązań na rzecz swoich społeczności.

Założenia zostały opracowane przez zespół roboczy w składzie:

  • Katarzyna Dyzio, Dyrektor Biura Aktywności Miejskiej Urzędu Miasta Łodzi,
  • Artur Gluziński, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej,
  • Katarzyna Książczak, Centrum OPUS, ekspertka podatkowa,
  • Tomasz Schimanek, Akademia Rozwoju Filantropii,
  • Kuba Wygnański, Fundacja Stocznia.

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.