UrbanLab. Albo INNaczej – trójmiejskie sposoby na społeczne innowacje

2. dzień
(11 czerwca, wtorek)
9.30-10.30
sala J

UrbanLab. Albo INNaczej – trójmiejskie sposoby na społeczne innowacje


Prowadzenie

Przemek Górski

Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni

Michał Pielechowski

Referat Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznych w Wydziale Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Formuła

sesja śniadaniowa

Opis

W trakcie sesji postaramy się porównać dwa nowatorskie podejścia do kwestii partycypacyjnego tworzenia społecznych innowacji – opowiemy o gdyńskim modelu UrbanLab oraz gdańskim programie INNaczej.

UrbanLab w Gdyni został uruchomiony w marcu 2019 roku. To pierwszy UrbanLab w Polsce – jesteśmy na początku procesu poszukiwania wyzwań w obszarze partycypacji społecznej, szukania dla nich rozwiązań i ich testowania. Przemek Górski, kierownik projektu UrbanLab Gdynia, opowie o tym, jaki model przyjęliśmy, jakich spodziewamy się efektów, w jaki sposób będziemy włączać mieszkańców i mieszkanki w procesy decyzyjne dotyczące miasta.

Gdański program INNaczej prowadzony jest od 2017 roku. Do tej pory odbyły się dwie edycje Funduszu Innowacji Społecznych INNaczej oraz rozpoczęły prace nad fizyczną przestrzenią INNaczej – Centrum Obywatelskim. Michał Pielechowski, koordynator projektu INNaczej, opowie o konkretnych doświadczeniach związanych z poszukiwaniem innowacji, modelem inkubatora i namacalnych efektach pracy.

Oba modele różnią się od siebie, są jednak w znacznej mierze komplementarne. Naszym celem jest ich publiczne porównanie i wspólna dyskusja, które elementy obu programów moglibyśmy dopracować, gdzie widzimy zagrożenia, o jakich warunkach brzegowych powinniśmy pamiętać przy wdrażaniu i ulepszaniu naszych rozwiązań.

Sesja skierowana jest do wszystkich osób, które są zainteresowane innowacjami społecznymi oraz metodami ich tworzenia i wdrażania. Liczymy na doświadczenie uczestników i uczestniczek sesji – inną, nową perspektywę, która uczuli nas na potencjalne zagrożenia dla przyszłych działań.

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.