Przepis na partycypację obywatelską na wsi

1. dzień
(10 czerwca, poniedziałek)
15.30-17.30
sala C

Przepis na partycypację obywatelską na wsi


Prowadzenie

Agata Bluj

Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia"

Alicja Rymszewicz

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Trygort

Wystąpienia

Alicja Rymszewicz

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Trygort

Urszula Herbich

Urząd Gminy Jabłonna

Formuła

sesja dyskusyjna / wymiana doświadczeń

Opis

Podczas sesji zastanowimy się, co zachęca mieszkańców wsi do większego zaangażowania we współrządzenie własną miejscowością, i wspólnymi siłami postaramy się stworzyć listę takich skutecznych zachęt. W trakcie rozmowy zmierzymy się z różnymi pytaniami, m.in. o to, czy faktycznie są to innego rodzaju narzędzia i metody włączania do współdecydowania niż te, które okazują się skuteczne w przypadku mieszkańców miast? Jeśli tak, to co je różni?

Proponujemy, żeby nasza rozmowa i poszukiwanie przepisu na sukces w angażowaniu mieszkańców opierały się głównie na wymianie doświadczeń uczestników i uczestniczek sesji. Jako jej otwarcie i  zarazem inspirację do dalszej wspólnej refleksji proponujemy dwa wystąpienia:

– Alicja Rymszewicz opowie o Forum Sołtysów „Gromada”, czyli inicjatywie jednoczącej sołtysów gminy Węgorzewo, dzięki której interesy wsi wchodzących w skład gminy są artykułowane mocniej i w sposób bardziej skoordynowany. Celem Forum jest także włączanie mieszkańców do współdecydowania i promocja w swoich społecznościach różnych narzędzi służących aktywizacji mieszkańców;

– Urszula Herbich opowie historię pomysłu mieszkanki na interwencję w przestrzeń i usługi gminy Jabłonna, który został rozwinięty w znacznie większe przedsięwzięcie na terenie miejscowości dzięki współpracy urzędników i innych mieszkańców. W trakcie prezentacji dowiemy się, jakie metody współpracy zostały wykorzystane i dlaczego okazały się skuteczne.

Do udziału w sesji zapraszamy wszystkich, których interesuje rozwój społeczeństwa obywatelskiego na wsi – działaczy i praktyków oraz tych, którzy tylko „przyglądają się” sprawie.

Prezentacja z sesji

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.