Pogadajmy o tym, jak rozmawiać. Dialog w partycypacji

2. dzień
(11 czerwca, wtorek)
12.45-14.15
sala E

Pogadajmy o tym, jak rozmawiać. Dialog w partycypacji


Prowadzenie

Agata Urbanik

Pogotowie Facylitacyjne

Ewa Stokłuska

Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni

Formuła

wymiana doświadczeń

Opis

Nieodzownym elementem większości działań partycypacyjnych jest rozmowa. To, do czego nas doprowadzi, zależy od wielu czynników:
– tego, kto i jak zdefiniuje jej cel,
– jakie stworzymy ku niej warunki, a także
– jaką przyjmiemy postawę jako jej uczestnicy lub osoby odpowiedzialne za jej poprowadzenie.

Podczas sesji spróbujemy odpowiedzieć na kilka pytań. Co sprawia, że ludzie naprawdę wchodzą ze sobą w dialog? Czy każda rozmowa jest dialogiem? Co podejście dialogowe może wnieść do partycypacji? Skorzystamy z własnych doświadczeń i prostych ćwiczeń, które pozwolą rozłożyć dialog na kawałki (a następnie złożyć go z powrotem). Skorzystamy  z metod wypracowanych przez Nansen Center for Peace and Dialogue, które obie niedawno poznałyśmy i z których korzystamy w naszej pracy.

Sesję poprowadzą:
Agata Urbanik – facylitatorka, trenerka i badaczka społeczna. Prowadzi Pogotowie Facylitacyjne (facylitacje.pl). Od lat związana z trzecim sektorem, zajmuje się partycypacją w różnych jej odmianach. Współzakładała Fundację Pole Dialogu. Największą frajdę daje jej tworzenie przestrzeni do konstruktywnej rozmowy.

Ewa Stokłuska – socjolożka, facylitatorka, trenerka. Przez prawie 7 lat zajmowała się partycypacją, pracując w organizacji pozarządowej – wyrosła z zespołu Laboratorium Partycypacji Obywatelskiej w Stoczni. Od 1,5 roku próbuje praktykować dialog jako samorządowa urzędniczka od partycypacji w Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni; jeszcze jej się nie znudziło.

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.