Jak dbać o zasady równego traktowania w procesach partycypacyjnych?

2. dzień
(11 czerwca, wtorek)
12.45-14.15
sala H

Jak dbać o zasady równego traktowania w procesach partycypacyjnych?


Prowadzenie

Anna Fedas

Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot

Wystąpienia

Lidka Makowska

Trójmiejska Akcja Kobieca TAK

Elżbieta Jachlewska

Stowarzyszenie Waga

Anna Strzałkowska

Rada ds. Równego Traktowania, współautorki Modelu na Rzecz Równego Traktowania

Daria Jakowlewa i Anastazja Svietogor

"Feminityw"

Mateusz Wojcieszak

Fundacja Pole Dialogu

Formuła

sesja dyskusyjna / wymiana doświadczeń

Opis

Dbanie o równowagę sił w procesie partycypacyjnym nierzadko spędza sen z powiek niejednej osobie zajmującej się partycypacją. Podczas sesji spróbujemy zmierzyć się z poniższymi wyzwaniami zidentyfikowanymi przez osoby doświadczone w temacie równego traktowania i partycypacji. Znalezione rozwiązania poddamy wspólnej dyskusji.

WYZWANIE NR 1: Równe traktowanie w politykach miejskich: czy skuteczniej jest od razu je projektować dla wszystkich grup dyskryminowanych, czy dedykować każdej grupie osobną politykę lokalną? Analiza doświadczeń i planów. Autorka wyzwania: Lidka Makowska, Trójmiejska Akcja Kobieca TAK.

WYZWANIE NR 2: Jak stworzyć partycypacyjne Centrum Równego Traktowania wspólnie z 7 organizacjami pozarządowymi działającymi w różnych obszarach i na rzecz różnych grup osób doświadczających przemocy? Autorka wyzwania: Elżbieta Jachlewska, Stowarzyszenie Waga.

WYZWANIE NR 3: Jak prowadzić proces konsultacji w sytuacji, gdy jedna grupa ma duże środki, kampanię negatywną, media itp.? Doświadczenia z konsultacji Modelu na Rzecz Równego Traktowania w Gdańsku. Autorki wyzwania: Anna Strzałkowska z Rady ds. Równego Traktowania, współautorki Modelu na Rzecz Równego Traktowania.

WYZWANIE NR 4: Jak wzmacniać głos i perspektywę kobiet w procesach partycypacyjnych? Doświadczenia sąsiadek z Kaliningradu. Autorki wyzwania: Daria Jakowlewa i Anastazja Svietogor z organizacji „Feminityw”.

WYZWANIE NR 5: Aktywiści vs inni mieszkańcy. Jak możemy wprowadzić równość w dostępie do budżetu obywatelskiego, skoro z praktyki wiemy, że jest on zagarniany głównie przez doskonale zorganizowane ruchy aktywistyczne lub pojedynczych liderów? Jak dotrzeć i wzmocnić głos tych, którzy pomysły mają, ale nie mają takiego zaplecza jak aktywiści? Autor wyzwania: Mateusz Wojcieszak, Fundacja Pole Dialogu.

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.