Inżynier i mieszkaniec przy jednym stole – jak organizować partycypację w projektach technicznych

2. dzień
(11 czerwca, wtorek)
12.45-14.15
sala F

Inżynier i mieszkaniec przy jednym stole – jak organizować partycypację w projektach technicznych


Prowadzenie

Monika Arczyńska

A2P2 architecture & planning

Łukasz Pancewicz

A2P2 architecture & planning

Formuła

sesja szkoleniowa / sesja warsztatowa

Opis

Czy projektowanie rozwiązań technicznych, np. miejskiej infrastruktury, nie jest zbyt poważną sprawą, by włączać w nią mieszkańców? A może wszystkie decyzje przy projektowaniu powinno się pozostawić fachowcom? Według nas dobry proces projektowy jest działaniem wspólnym, kolektywnym, łączącym wiedzę i doświadczenie wielu osób, niekoniecznie tylko i wyłącznie specjalistów.

W trakcie spotkania porozmawiamy o praktycznych aspektach organizowania współpracy między inżynierami a mieszkańcami. Przedyskutujemy, w jaki sposób angażować mieszkańców w dyskusje techniczne. Na podstawie przykładów procesów projektowych omówimy główne etapy działań i sposób, w jaki można zorganizować i przygotować proces konsultacji.

W trakcie sesji poruszymy następujące zagadnienia:
– model pracy kolektywnej a praca konsultacyjna – od roli eksperckiej do współprojektowania,
– normy, przepisy i wiedza techniczna a perspektywa użytkowników,
– dzielenie się pracą projektową, odpowiedzialność i decyzyjność,
– współprojektowanie a konsultowanie – metody współpracy, warsztaty projektowe, rady techniczne, panele,
– korzyści i trudności związane z partycypacją w projektach technicznych, czyli czy angażowanie mieszkańców w projektowanie techniczne ma sens.

W trakcie sesji wykorzystamy doświadczenie pracowni A2P2 w projektowaniu ulic, wsparciu technicznym paneli obywatelskich oraz pracy nad dużymi projektami urbanistycznymi. Sesja będzie przeprowadzona w formie warsztatowej.

Sesja jest skierowana do wszystkich osób zainteresowanych projektowaniem z mieszkańcami. Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie bądź posiadanie wiedzy specjalistycznej.

Do poczytania:
– ZMIENIAMY ULICE. Instrukcja prowadzenia procesu partycypacji – http://rewitalizacja.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/zmieniamy-ulice-z-instrukcja-id18530/2018/11/8/
– MODEL PROWADZENIA PARTYCYPACJI SPOŁECZNEJ W PROJEKTOWANIU PRZESTRZENI PUBLICZNEJ DLA INWESTYCJI MIEJSKICH – http://centrumwiedzy.org/projekt-pilotazowy-ii/dzialania/dzialanie-7-wypracowanie-modelu-projektowania-partycypacyjnego/

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.