Dostępność w procesach partycypacyjnych – jak dbać o potrzeby osób z niepełnosprawnościami?

2. dzień
(11 czerwca, wtorek)
10.45-12.15
sala F

Dostępność w procesach partycypacyjnych – jak dbać o potrzeby osób z niepełnosprawnościami?


Prowadzenie

Karolina Krzemińska

Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot

Anna Fedas

Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot

Prelegenci

Celina Antczak

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Ewelina Romuzga

Centrum Doradztwa Strategicznego w Krakowie

Sylwia "Nikko" Biernacka

"Więcej piękna"

Łukasz Broniszewski i Adrian Stelmaszyk

Fundacja Stabilo

Formuła

sesja dyskusyjna / wymiana doświadczeń

Opis

O dostępności zarówno w kontekście przestrzeni, jak i wydarzeń mówi się w Polsce od kilku lat wiele. Jednak, czy – a jeśli tak, to jak – przekłada się to na codzienną praktykę samorządów? Podczas sesji wspólnie spróbujemy zmierzyć się z poniższymi wyzwaniami postawionymi nam przez osoby od wielu lat zajmujące się tematem dostępności. Postaramy się możliwie jak najbardziej wykorzystać doświadczenie, kreatywność i intuicję wszystkich uczestników i uczestniczek w ramach pracy w małych grupach, a następnie podczas wymiany opinii pomiędzy grupami.

WYZWANIE NR 1: Jak przygotować osoby z niepełnosprawnością intelektualną do uczestnictwa w procesach partycypacyjnych? Podstawą dyskusji będą wyniki badań. Autorka wyzwania: Celina Antczak, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

WYZWANIE NR 2: Jak włączać otoczenie osób z niepełnosprawnością intelektualną (np. rodziców) do procesów decyzyjnych o kształcie usług czy przestrzeni? Analiza dobrej i złej praktyki. Autorki wyzwania:  Ewelina Romuzga, Centrum Doradztwa Strategicznego z z Krakowa.

WYZWANIE NR 3: Jak zapewnić równy dostęp do procesu partycypacyjnego dotyczącego kształtowania przestrzeni spędzania wolnego czasu dla osób o różnym stopniu sprawności oraz organizacji pozarządowych zajmujących się tym tematem lokalnie? Autorka wyzwania: Sylwia Nikko Biernacka z projektu „440 km po zmianę”.

WYZWANIE NR 4: Jak przekroczyć bariery mentalne w kontaktach urzędników (przedstawicieli jednostek publicznych) z osobami z niepełnosprawnościami? Autorzy wyzwania: Łukasz Broniszewski, Adrian Stelmaszyk, Fundacja Stabilo

Prezentacje dot. wyzwania nr 4:

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.