Deliberacyjny budżet obywatelski (partycypacyjny) – marzenia i rzeczywistość

2. dzień
(11 czerwca, wtorek)
10.45-12.15
sala E

Deliberacyjny budżet obywatelski (partycypacyjny) – marzenia i rzeczywistość


Prowadzenie

zespół Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni

Goście

Gabriela Czaplewska

mieszkanka Gdyni, radna gdyńskiej dzielnicy Dąbrowa

Oriana Damaszke

mieszkanka Gdyni

Zofia Halikowska

Biuro Ogrodnika Miasta w Gdyni

Dorota Marszałek-Jalowska

Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni

Formuła

sesja dyskusyjna

Opis

Po pięciu latach z budżetem obywatelskim, w którym autorzy rywalizują o głosy na swoje projekty, postanowiliśmy w Gdyni pójść śladem Dąbrowy Górniczej i sprawić, by projekty dotyczące całego miasta powstawały inaczej: były efektem dyskusji mieszkańców i współpracy z urzędnikami już na etapie opracowywania wniosków. Wymyśliliśmy formułę cyklu warsztatów z udziałem różnorodnej grupy mieszkańców – miała być to jedyna forma zgłaszania pomysłów na projekty ogólnomiejskie w gdyńskim BO 2019 i to uczestnicy warsztatów mieli decydować o tym, jakie projekty trafią na listę do głosowania wszystkich mieszkańców. Choć nawet wśród osób kibicujących procesowi BO słyszeliśmy, że „to jest Polska – to się nie może udać”, mieliśmy wielkie nadzieje. Miało być tak pięknie – deliberacyjnie!

Jak się zakończyła ta historia? Czy w nowych warunkach prawnych da się deliberować o projektach do BO na poziomie całego miasta? O tym właśnie porozmawiamy podczas sesji. Podzielimy się doświadczeniami z naszego gdyńskiego eksperymentu z perspektywy urzędników i mieszkańców – opowiemy, przez co przeszliśmy w tym procesie i czego się nauczyliśmy. Spróbujemy też wspólnie odpowiedzieć na pytanie, czy warto iść dalej w tym kierunku. Odpowiedź nie jest jeszcze przesądzona.

***

Prezentacja z sesji

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.