Czy w partycypacji obywatelskiej jest miejsce na myślenie o przyszłości? Jak robić to mądrze?

1. dzień
(10 czerwca, poniedziałek)
13.45-15.15
sala F

Czy w partycypacji obywatelskiej jest miejsce na myślenie o przyszłości? Jak robić to mądrze?


Prowadzenie

Maciej Jagaciak

4cf

Formuła

sesja warsztatowa z elementami dyskusji

Opis

Foresight strategiczny i studia nad przyszłością – te dziedziny coraz śmielej wkraczają nie tylko do działów planowania w wielkich firmach, lecz także do instytucji publicznych. Określenia takie jak SWOT, metody scenariuszowe, badanie delfickie coraz częściej można spotkać w opisie zamówień publicznych.

Czy narzędzia foresightu mogą znaleźć zastosowanie w procesach partycypacyjnych? Czy w partycypacji w ogóle jest miejsce na rozmowy o przyszłości, a jeśli tak, to w jaki sposób o niej rozmawiać? Czy planując działania, można poznać i wykorzystać przyszłość?

Podczas sesji porozmawiamy o tym, czym jest foresight i gdzie najczęściej znajduje zastosowanie, oraz omówimy główne narzędzia w nim stosowane – a niektóre z nich nawet wypróbujemy na żywo! Wspólnie zastanowimy się, czy foresight może mieć zastosowanie w działaniach partycypacyjnych, w których z nich może przynieść najwięcej korzyści oraz jak zachęcić ludzi do uczestnictwa w warsztatach foresightowych.

Sesję polecamy szczególnie osobom zajmującym się planowaniem i strategią.

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.