Czego o partycypacji obywatelskiej możemy nauczyć się z doświadczenia międzywojennego legendarnej Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej?

2. dzień
(11 czerwca, wtorek)
9.30-10.30
sala A

Czego o partycypacji obywatelskiej możemy nauczyć się z doświadczenia międzywojennego legendarnej Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej?


Prowadzenie

Marta Ostrowska

Fundacja Pole Dialogu

Gościni

Magdalena Matysek-Imielińska

Uniwersytet Wrocławski

Formuła

sesja śniadaniowa

Opis

Zapraszam na spotkanie dyskusyjne z socjolożką i kulturoznawczynią Magdaleną Matysek-Imielińską, autorką książki „Miasto w Działaniu. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – dobro wspólne w epoce nowoczesności”. Sesja, oparta na rozdziale „Piekło partycypacji?”, będzie składała się z:

  • krótkiego przybliżenia międzywojennego fenomenu budowy nowej wspólnoty osiedlowej w odradzającym się kraju;
  • prezentacji zdjęć, dokumentów, liczb (np. uczestnictwo spółdzielców w stowarzyszeniach i instytucjach w obrębie spółdzielni, frekwencja na spotkaniach spółdzielczych), cytatów (np. dyskusje na łamach spółdzielczej prasy komentujące poziom zaangażowania);
  • analizy sposobów budowy wspólnoty poprzez zaangażowanie w tworzenie i współdecydowanie o losach osiedla.

Podczas moderowanej dyskusji odpowiemy sobie na pytanie, jaka nauka z doświadczeń międzywojennych płynie dla dzisiejszego budowania wspólnot, podnoszenia poziomu demokratyzacji życia społecznego i praktyków partycypacji?

Sesja jest dla wszystkich, którzy szukają inspiracji w działaniach partycypacyjnych i wiedzy płynącej z nie tak odległej historii. Nie jest wymagana znajomość tematu.

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.