Budżety partycypacyjne/obywatelskie – porozmawiajmy w gronie praktyków

1. dzień
(10 czerwca, poniedziałek)
15.30-17.30
sala B

Budżety partycypacyjne/obywatelskie – porozmawiajmy w gronie praktyków


Prowadzenie

Ewa Kolankiewicz

Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy

Justyna Piwko

Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy

Mateusz Gil

Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy

Formuła

sesja dyskusyjna / wymiana doświadczeń

Opis

Jaki jest ten rok budżetów obywatelskich w Polsce? Z jakim problemami się mierzymy jako praktycy, wdrażając budżety w swoich samorządach? Jakie rozwiązania zastosowaliśmy, aby dostosować się do wymogów ustawy? A jakie wyzwania jeszcze przed nami?

Rok 2019 to pierwszy rok, w którym funkcjonujące do tej pory budżety obywatelskie zostały dostosowane do wymogów ustawy o samorządzie gminnym (art. 5a). Wdrożenie ich w wielu miastach narodziło pytania i wątpliwości. Ogólne zapisy ustawy zostały przez samorządy różnie zinterpretowane. Przyjęte rozwiązania w niektórych miastach zakwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowa. W innych zaś wzbudziły wątpliwości wojewodów. Są też samorządy, w których dostosowanie się do nowych przepisów nie spowodowały żadnych problemów.

Na sesji porozmawiamy o dotychczasowych doświadczeniach związanych z wdrażaniem budżetów obywatelskich, pokażemy rozwiązania, które zastosowaliśmy do tej pory, a także wskażemy problemy, z którymi się mierzyliśmy. W trakcie spotkania spróbujemy również zdiagnozować obszary, które mogą jeszcze budzić wątpliwości, i wspólnie poszukamy rozwiązań.

Sesja przeznaczona jest dla osób, które pracują przy budżetach obywatelskich w swoich miastach. Jest również dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją z nim przygodę.

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.