Partycypacja obywatelska – utopia, porażka czy konsekwentna praca każdej ze stron?

2. dzień
16 czerwca, piątek
9.30–10.30
sala A

Partycypacja obywatelska – utopia, porażka czy konsekwentna praca każdej ze stron?


Prowadzenie

Iwona Janicka

Animatorka lokalna, trenerka, rzeczniczka organizacji pozarządowych

Wystąpienia

Małgorzata Witek

radna gminy Oborniki

Bartosz Jędrzejczak

Pełnomocnik Prezydenta Miasta Konina ds. Organizacji Pozarządowych, Kierownik Centrum Organizacji Pozarządowych w Koninie

Formuła

*sesja podstawowa*
sesja dyskusyjna
wymiana doświadczeń

Opis

Mieszkańcy i mieszkanki często są niezadowoleni z działań samorządów. Nie podobają im się metody, które samorządy wybierają, aby poznać ich zdanie. Mają poczucie, że wyrazili swoje opinie, a urząd i tak wie lepiej. Są rozczarowani tym, że finalne efekty nie uwzględniają potrzeb wszystkich stron.

Z założenia włączanie obywateli i obywatelek w procesy partycypacyjne ma na celu podejmowanie lepszych decyzji przez władze samorządowe. Procesy partycypacyjne powinny być efektywne i skuteczne, aby były satysfakcjonujące dla wszystkich zainteresowanych. Wymagają dobrej komunikacji zarówno ze strony organizatorów procesów, jak i tych, którzy wyrażają swoje opinie i potrzeby.

Porozmawiajmy o trudnościach, jakie napotyka administracja publiczna jako organizator takich procesów. Wspólnie z przedstawiciel(k)ami laureatów i finalistów nagrody Super Samorząd zastanówmy się, z jakimi wyzwaniami mierzy się strona samorządowa?

Czy partycypacja obywatelska i współzarządzanie z mieszkańcami i mieszkankami to utopia, kwestia skazana na porażkę, a może codzienna konsekwentna praca po każdej ze stron?

Materiały dodatkowe do poczytania przed sesją:

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.