Magdalena Chustecka
Fundacja Wspomagania WsiMonika Drąg-Mackiewicz
wójtka gminy Podedwórze (online)Ilona Rabizo
Koalicja Społeczna Stop Fermom Przemysłowymsesja dyskusyjna
Sesja będzie poświęcona wpływowi mieszkańców i mieszkanek wsi na tak fundamentalne kwestie jak kierunek rozwoju swoich miejscowości. Osią rozmowy będzie temat często niekontrolowanego powstawania ferm chowu przemysłowego.
Fermy chowu przemysłowego to olbrzymie instalacje produkujące produkty odzwierzęce (nabiał, jaja, mięso). Mają one ogromny wpływ na środowisko (lokalnie i globalnie). Kształtują kierunek, w jakim będzie się rozwijała dana gmina czy nawet powiat przez kolejne dekady. Wpływają na kondycję średnich i małych gospodarstw rolnych.
W Polsce w 2018 roku ferm przemysłowych było około 2,5 tysiąca. Ta liczba wydaje się śmieszna w porównaniu z liczbą tradycyjnych gospodarstw rolnych. Jednak to właśnie z nich na rynek konsumenta dociera większość produktów. Przykładowo 98% brojlerów pochodzi z 4% wszystkich gospodarstw, które zajmują się chowem tego rodzaju kur.
Jest to dziś jedno z największych wyzwań dla społeczności żyjących na wsi, choć oddziaływanie takiego modelu produkcji żywności ma swoje znacznie dalej idące konsekwencje niż tylko nieprzyjemny smrodek.
Bez wątpienia jest to temat na partycypację – strategiczny, a jednocześnie złożony.
Opowiemy Wam o tym, w jaki sposób i z jakim skutkiem rozmawiają o tym z mieszkańcami włodarze gmin oraz jak społeczności same zabierają głos w tych miejscach, gdzie państwo zawodzi.
Materiały po sesji: