Czy zawsze panelowa nuta brzmi dobrze? Refleksje i doświadczenia praktyków_czek panelu obywatelskiego

24 czerwca, czwartek
10.00–11.30

Czy zawsze panelowa nuta brzmi dobrze? Refleksje i doświadczenia praktyków_czek panelu obywatelskiego


Prowadzenie

Krzysztof Ziental

Wydział Partycypacji Społecznej, Urząd Miejski Wrocławia

Gościnie

Sylwia Betlej

Referat Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic, Urząd Miejski w Gdańsku

Katarzyna Dyzio

Biuro Aktywności Miejskiej, Urząd Miasta Łodzi

Anna Petroff-Skiba

Wydział Konsultacji Społecznych i Współdecydowania z Mieszkańcami, Urząd m.st. Warszawy

Formuła

sesja dyskusyjna

Opis

Panele obywatelskie w ostatnich latach w Polsce przyspieszyły. Do grona doświadczonych tym narzędziem partycypacyjnym, obok Gdańska i Lublina, dołączyły: Łódź, Wrocław, Warszawa, Kraków i Poznań. W tych i innych miastach aktywiści, grupy mieszkańców_nek czy środowiska naukowe proponują zorganizowanie nowych paneli. Szczególnie kwestie zmian klimatu wywołały szerokie dyskusje o panelach jako panaceum na negatywne ich skutki.

Panel obywatelski to jednak instrument, który – jak wielki dzwon – powinien brzmieć przy naprawdę ważnych okazjach. Lepiej czasem przeprowadzić świetne konsultacje społeczne w ważnej dla gminy sprawie, niż zrealizować panel, który rozczaruje, zarówno władze, urzędników_czki, jak i stronę społeczną.

W gronie doświadczonych mniej lub bardziej tym narzędziem podzielimy się swoimi refleksjami. Spróbujemy odtworzyć z Wami proces przygotowania, realizacji i wdrażania rekomendacji panelu, aby pokazać zarówno brzmienie durowe tego instrumentu, jak i minorowe.

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.