Czy potrzebujemy Rzecznika Praw Mieszkańców? O propozycjach zmian w prawie, aby wzmocnić głos mieszkańców

2. dzień
16 maja (piątek)
9.30-10.30


Prowadzenie

Alicja Zaczek-Żmijewska

Fundacja im. Stefana Batorego

Goście

Szymon Osowski

Sieć Obywatelska Watchdog Polska

dr hab. Dawid Sześciło

Uniwersytet Warszawski

Grzegorz Wójkowski

Stowarzyszenie Wspierania Aktywności „Bona Fides"

Formuła

sesja śniadaniowa

Opis

Samorząd jest jak archipelag – w różnych gminach różnie układają się relacje władz lokalnych z mieszkańcami. Czasami wiedza mieszkańców i ich poczucie współodpowiedzialności za losy wspólnoty są traktowane jak potencjał, a czasami – jak duży problem.

Jak wzmocnić pozycję mieszkańców i dać im poczucie sprawczości? Jak zadbać o przejrzystość podejmowania decyzji przez władze samorządowe, a jednocześnie nie narazić się na szwank efektywności rządzenia? Czy stworzenie stanowiska Wojewódzkiego Rzecznika Praw Mieszkańców, którego zadaniem będzie ochrona praw i wolności mieszkańców przed naruszeniami popełnianymi przez władze samorządowe, to korzystne rozwiązanie dla wspólnoty? Czy wprowadzenie prawa umożliwiającego zaskarżanie uchwały lub zarządzenia organu samorządu terytorialnego przez określoną liczbę osób fizycznych i prawnych, będących członkami danej wspólnoty samorządowej (niezależnie od występowania po ich stronie interesu prawnego lub uprawnienia do zaskarżenia aktu), to zagrożenie dla sprawnego podejmowania decyzji czy raczej szansa na uniknięcie strat?

Zapraszamy do dyskusji o tym, jak wzmocnić pozycję mieszkańców w relacjach z władzami samorządowymi, z udziałem doświadczonych ekspertów i praktyków.

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.