Krzysztof Średziński
Wydział Konsultacji Społecznych i Współdecydowania z Mieszkańcami, Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. WarszawyJustyna Wasiuk
Wydział Konsultacji Społecznych i Współdecydowania z Mieszkańcami, Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. WarszawyPiotr Choroś
Biuro Partycypacji Społecznej, Urząd Miasta LublinAneta Krzewińska
Instytut Socjologii Uniwersytetu ŁódzkiegoEwa Stokłuska
Fundacja Stoczniasesja dyskusyjna
Podczas tej sesji przyjrzymy się relacjom między konsultacjami społecznymi a badaniami i spróbujemy uporządkować to, co często się ze sobą miesza. Porozmawiamy o tym, czym konsultacje różnią się od badań ilościowych i jakościowych, dlaczego nie zawsze dają „reprezentatywne” odpowiedzi i dlaczego to wcale nie oznacza, że są mniej wartościowe.
Punktem wyjścia do rozmowy będzie ekspertyza „Konsultacje i badania w samorządowych procesach decyzyjnych” przygotowana przez Ewę Stokłuskę i Borysa Martelę na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy. Podzielimy się wnioskami z tego opracowania. Zastanowimy się, kiedy warto je łączyć, a kiedy lepiej postawić na jedno z nich – i dlaczego czasem nie da się odpowiedzieć na pytanie „czego chcą mieszkańcy?”.
Sesja jest kierowana szczególnie do osób pracujących w urzędach – planujących, zlecających lub organizujących konsultacje społeczne. Ale zapraszamy też wszystkie osoby, które korzystają z wyników badań i konsultacji: prowadzą procesy partycypacyjne, badaczy i badaczki, przedstawicieli i przedstawicielki organizacji społecznych, osoby zaangażowane w lokalne działania.
Przed sesją warto zajrzeć do ekspertyzy „Konsultacje i badania w samorządowych procesach decyzyjnych”.